Autorskie koszty podatkowe zyskały na atrakcyjności od początku 2022 roku. Ma to szczególne znaczenie w kontekście niekorzystnych zmian wprowadzanych Polskim Ładem.
Podsumowanie
- Interpretacja ogólna Ministra Finansów odnosi się do niektórych istotnych wątpliwości podatników związanych ze stosowaniem 50% KUP.
- Implementacja rozwiązania w postaci 50% KUP znacząco zwiększa wynagrodzenie netto pracowników wykonujących pracę twórczą.
Stosowanie autorskich kosztów podatkowych – interpretacja ogólna
Dnia 15 września 2020 roku Minister Finansów wydał interpretację ogólną w zakresie stosowania autorskich kosztów podatkowych. Jak zaznaczono:
Ważny fragment
Celem interpretacji jest wskazanie warunków, których spełnienie umożliwia zastosowanie, w tym przez płatnika podatku dochodowego (np. pracodawcę), 50% kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania przez twórców tymi prawami.
W wydanej interpretacji oprócz przepisów o podatku dochodowym, organ podatkowym w szeroki zakresie odwołuje się do regulacji dotyczących praw autorskich i praw pokrewnych, które pozostają w bezpośrednim związku z omawianą preferencją.
Prawa autorskie do utworu
Majątkowe prawa autorskie przysługują twórcom, których utwory podlegają ochronie prawno-autorskiej na podstawie właściwych przepisów. Wszelkie utwory są przedmiotem prawa autorskiego już od chwili ustalenia w jakiejkolwiek postaci, również wówczas, gdy nie są jeszcze ukończone. Twórca może zbyć prawa majątkowe do utworu odpłatnie, chyba, że odrębna umowa stanowi inaczej.
Ważny fragment
Wynagrodzenie otrzymywane w wyniku owego zbycia utworu jest przedmiotem preferencji określonej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Prawa autorskie do utworów, powstałych w trakcie trwania stosunkiem pracy – wątpliwości podatników
W interpretacji ogólnej organ odwołuje się do wątpliwości podatników dotyczącej rozporządzania prawami autorskimi do utworów, powstałych w wyniku wykonywania prac związanych ze stosunkiem pracy:
Innym sygnalizowanym problemem na przekroju ostatnich lat była konieczność określenia honorarium za przeniesienie praw autorskich, do którego należy stosować 50% KUP. Ustawa o podatku dochodowym w żaden sposób nie reguluje bowiem tej kwestii.
Autorskie koszty podatkowe, które wynoszą 50% przychodu należy stosować wyłącznie do tej części wynagrodzenia pracownika, która należna jest za przeniesienie majątkowych praw autorskich. Niedopuszczalne jest zatem stosowanie ich do całości wynagrodzenia należnego ze stosunku pracy. Znajduje to również bezpośrednie odzwierciedlenie w obowiązku określenia i udokumentowania odrębnego honorarium.
W interpretacji wskazuje się:
Ważne jest również to, że do zapłaty może dojść przed faktycznym przekazaniem utworu pracodawcy. Wówczas taka część wynagrodzenia będzie traktowana jako zaliczka na poczet praw autorskich przekazanych w przyszłości.
Podsumowując, w interpretacji ogólnej, Ministerstwo Finansów odniosło się do niektórych z sygnalizowanych wątpliwości podatników w zakresie stosowania autorskich kosztów podatkowych. W celu korzystania z 50% KUP niezbędne jest wdrożenie stosowanej dokumentacji.
WSPÓŁAUTOR: Jakub Babańczyk, Asystent, Bieżące doradztwo podatkowe