[Pobierz wyniki badania lub przeczytaj poniżej streszczenie]
Zgodnie z Europejską Dyrektywą dotyczącą Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (CSRD) oraz Standardami Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) spółki mają lub wkrótce będą miały obowiązek ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym zarządzaniem oraz wykazania wpływu czynników ESG na decyzje biznesowe organizacji.
Informacje te będą podstawą do podejmowania decyzji przez inwestorów, fundusze private equity, instytucje finansowe, a także klientów i końcowych użytkowników. Warto pamiętać, że już obecnie wśród kryteriów oceny atrakcyjności firmy coraz ważniejsze stają się takie czynniki, jak poziom emisji CO2, efektywność energetyczna, korzystanie z zielonych źródeł energii, równość i różnorodność, współpraca w łańcuchu dostaw, stosowane polityki, czy podejmowanie inicjatyw na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju. Czy polskie firmy mają tego świadomość?
Badanie przeprowadzone na zlecenie Grant Thornton wskazuje, że wśród ankietowanych spółek tylko co dziesiąta wie, kiedy musi rozpocząć raportowanie niefinansowe – 3% wszystkich badanych podmiotów deklaruje, że obowiązek ten wypełni już 2024 r., kolejne 3% w 2025 r., a 4 % w późniejszym okresie. 14% kierujących firmami w Polsce potwierdza, że ich organizacja będzie zobligowana do przygotowywania raportowania ESG, ale nie wie, kiedy będzie musiała przygotować pierwsze sprawozdania.
Co piąty ankietowany twierdzi, że jego spółka w ogóle nie będzie miała takiego obowiązku. A 57% udzieliło nie ma wiedzy na ten temat.
Google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Jak się okazuje, w teorii jest lepiej niż w praktyce. Co czwarta duża lub średnia firma w Polsce twierdzi, że ma przygotowaną strategię obejmującą obszar środowiskowy, społeczny i zarządczy – przy czym 3% badanych deklaruje, że strategia ESG jest oddzielnym dokumentem obowiązującym w firmie, a 24% poinformowało, że stanowi ona element ogólnej strategii rozwoju firmy.
Zapraszamy do lektury!
Zobacz wideo: Czym jest ESG i kto pod nie podlega? Przepisy, anegdoty i przykłady