WSA w Warszawie uznał, że prawo do skorzystania ze skróconego 25 dniowego terminu zwrotu VAT nie jest uzależnione od formy zapłaty. Zdaniem Sądu zapłata może nastąpić przelewem, gotówką lub w formie potrącenia wzajemnych należności między podatnikami.
Zgodnie z art. 87 ust. 6 Ustawy o VAT podatnik ma prawo ubiegać się o zwrot podatku w terminie 25 dni jeżeli dopełni formalności tj. złoży wniosek wraz z deklaracją podatkową, a kwota podatku wykazana w deklaracji wynikać będzie z faktur lub dokumentów celnych potwierdzających dokonanie w całości zapłaty kwot należności.
Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, aby móc wystąpić o szybszy zwrot podatnik musi dokonać fizycznej zapłaty gotówką lub przelewem za faktury dokumentujące transakcje. Zdaniem organów podatkowych, formą zapłaty o której mowa w art. 87 ust. 6 pkt 1 Ustawy VAT nie jest kompensata wzajemnych rozrachunków.
Sprawdź Interpretacje indywidualne Grant Thornton
Stanowiska powyższego nie zaaprobował WSA w Warszawie w wyroku z dnia z 15 kwietnia 2014 r., sygn. III SA/Wa 2374/13. Uzasadniając wyrok Sąd wskazał, że wzajemne potrącenie między kontrahentami stanowi zapłatę, a tym samym tego podatnik ma prawo ubiegać się o zwrot podatku w skróconym terminie 25 dni.
Ten korzystny wyrok, którego tezy są zbieżne z wyrokami Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 czerwca 2011 r. (sygn. akt I FSK 1075/10) oraz z dnia 5 kwietnia 2012 r. (sygn. akt I FSK 1731/11) być może spowoduje zmianę stanowiska organów podatkowych.