Komisja Europejska zaakceptowała wszystkie programy na nową perspektywę wdrażania Funduszy Europejskich. Jako ostatnie zostały zatwierdzone: Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (PO IR) oraz dziewięć programów regionalnych (RPO) województw: warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego.
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój jest drugim pod względem wielkości budżetu programem na lata 2014-2020 oraz największym w Unii Europejskiej programem finansującym badania, rozwój i innowacje. Dostępna alokacja na ten program to ok. 8,6 mld euro z Funduszy Europejskich, tj. ponad 36 mld zł. Najistotniejszym jego założeniem jest dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych prowadzonych przez przedsiębiorców – samodzielnie lub we współpracy z sektorem nauki – oraz wdrożenie ich wyników na rynek.
Najważniejszym celem RPO będzie zwiększenie konkurencyjności regionów oraz poprawa jakości życia ich mieszkańców poprzez wykorzystanie potencjałów regionalnych i niwelowanie barier rozwojowych. Podobnie jak w mijającej perspektywie, programy regionalne będą zarządzane przez Urzędy Marszałkowskie. Budżet 16 RPO wynosi ok. 31,3 mld euro. Jest to niemal 40% (wzrost z ok. 25%) wszystkich środków na lata 2014-2020.
Wcześniej przyjęte programy krajowe
Program Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 tak samo jak w poprzedniej perspektywie, jest największym polskim programem (27,4 mld euro z UE). Środki z tego programu przeznaczone będą na rozwój infrastruktury transportowej, energetykę, ochronę środowiska, gospodarkę niskoemisyjną, kulturę oraz ochronę zdrowia.
Sprawdź Doradztwo europejskie Grant Thornton