Pierwsze siedem projektów ustaw wdrażających Polski Ład procedowanych jest z naruszeniem przepisów. Jak tworzyć dobre prawo? Kluczowe są cztery obszary: Jakość, Dialog, Czas i Monitoring – wynika z raportu przygotowanego przez Radę Przedsiębiorczości wspólnie z Grant Thornton.
[Pobierz raport lub przeczytaj poniżej jego streszczenie]
Sposób wdrażania od strony legislacyjnej pierwszych projektów ustaw realizujących założenia Polskiego Ładu budzi daleko idące zastrzeżenia ekspertów i przedsiębiorców. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Radę Przedsiębiorczości we współpracy z Grant Thornton, żaden z 7 pierwszych projektów ustaw wdrażających założenia programu Polski Ład nie został procedowany przez Radę Ministrów zgodnie z regulacjami dotyczącymi stanowienia prawa. Na koniec września 2021 r. 6 projektów nie miało udokumentowanego przebiegu konsultacji publicznych, tyle samo nie posiadało rzetelnej Oceny Skutków Regulacji, a 5 nie przewidywało przeprowadzenia oceny ex-post.
Aby poprawić jakość stanowienia prawa, nie tylko związanego z Polskim Ładem, ale dla wszystkich nowych regulacji gospodarczych i społecznych, w raporcie przedstawiamy stan obecny jakości procesu legislacyjnego oraz diagnozujemy obszary, które wymagają najpilniejszej poprawy. Definiujemy kluczowe etapy dobrego prawodawstwa, tzn. Jakość, Dialog, Czas i Monitoring, a także przekazujemy konkretne rekomendacje. Tylko dzięki stosowaniu tego typu rozwiązań regulacje wprowadzające założenia Polskiego Ładu będą opracowywane w sposób przemyślany, będą służyły obywatelom i rozwojowi gospodarczemu Polski oraz nie będą wymagały kolejnych nowelizacji czy poprawek.
Wierzymy, że wspólna troska o dobro polskich obywateli i polskiej gospodarki pozwoli – przy okazji wdrażania Polskiego Ładu – w wypracowaniu najlepszych, nowoczesnych standardów, które zakorzenią się w polskiej praktyce legislacyjnej na długie lata i będą owocowały dobrym, stabilnym, przyjaznym prawem.
Rada Przedsiębiorczości to forum współdziałania szefów największych organizacji przedsiębiorców i pracodawców w Polsce. Została reaktywowana 24 marca 2020 roku w celu ratowania polskiej gospodarki zagrożonej pandemią i recesją (pierwotnie została powołana 17 listopada 2003 roku). Rada Przedsiębiorczości deklaruje w tym zakresie pełną gotowość do współpracy z Rządem i Premierem RP oraz wszystkimi stronami sceny politycznej. Radę Przedsiębiorczości tworzą: Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych oraz Związek Rzemiosła Polskiego.