fbpx

Treść artykułu

Niebywała okazja pojawiła się na rynkach w ostatnich dniach. Obecny krach na giełdach pozwala na zabezpieczenie zmiennej stopy procentowej w kredytach za pomocą transakcji IRS (Interest Rate Swap) po cenach znacznie niższych od bieżących stawek WIBOR.

Z powodu załamania rynków akcji i „przerzucenia” kapitału w obligacje rządowe, ich rentowności, a tym samym ceny transakcji Interest Rate Swap (IRS) spadły o ok. 40 punktów bazowych w przeciągu ostatnich kilku dni. W momencie pisanie tego komunikatu (dnia 02.03 2020 o g. 12.00), stopy procentowej na rynku międzybankowym dostępne w cenach transakcji IRS w PLN wynoszą odpowiednio ok. 1,3% na 5 lat i 1,4 % na 10 lat (co widać na załączonych wykresach z systemu EIKON firmy Refinitiv). To oznacza, że nawet z uwzględnieniem marży banku na tych transakcjach można obecnie uzyskać cenę niższą niż np. sześciomiesięczny WIBOR wynoszący 1,78%.

Historia ceny międzybankowej PLN IRS 10Y
Źródło: Refinitiv

Jeśli ktoś z Państwa chciałby wykorzystać okazję, którą stworzył rynek, sprawnie i tanio przeprowadzić ten proces ze swoim bankiem, zapraszamy do kontaktu.

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Doradztwo finansowe Zobacz wszystkie

Najczęściej czytane