1 czerwca 2017 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności, wprowadzające szereg zmian w prawie, mających na celu ułatwienie dochodzenia wierzytelności. Ustawa stanowi element pakietu „100 zmian dla firm”, przedstawionego przez Ministerstwo Rozwoju, mającego na celu usunięcie niektórych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Nowe prawo ma przeciwdziałać zatorom płatniczym, wpływającym na kondycję finansową przedsiębiorstw oraz będących jedną z podstawowych barier ich rozwoju. Nowelizacja dotyczy między innymi takich ustaw jak Kodeks cywilny (KC), Kodeks Postępowania Cywilnego (KPC), ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, czy ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Solidarna odpowiedzialność inwestora w procesie budowlanym
Pierwsza z omawianych zmian dotyczy ochrony uczestników procesu budowlanego. Doprecyzowaniu uległy przepisy Kodeksu cywilnego ustanawiające solidarną odpowiedzialność inwestora oraz wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami nie jest już konieczne uzyskanie zgody inwestora na zawarcie przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą. Obecnie, aby powstała solidarna odpowiedzialność inwestora i wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy z tytułu wykonanych przez niego robót budowlanych, konieczne jest pisemne zgłoszenie przedmiotu tych robót inwestorowi przez wykonawcę lub podwykonawcę przed przystąpieniem do wykonywania tych robót oraz niezgłoszenie przez inwestora sprzeciwu wobec wykonywania tych robót w ciągu trzydziestu dni od dnia doręczenia mu zgłoszenia. Zgłoszenie robót inwestorowi nie jest konieczne w przypadku, gdy inwestor i wykonawca określą w umowie szczegółowy przedmiot robót wykonywanych przez oznaczonego podwykonawcę. Co do zasady inwestor odpowiada za zapłatę podwykonawcy wynagrodzenia w wysokości ustalonej w umowie między podwykonawcą a wykonawcą. W przypadku gdy wysokość wynagrodzenia ustalonego w umowie między wykonawcą a podwykonawcą przekracza wysokość wynagrodzenia należnego wykonawcy, zgodnie z nowymi przepisami, odpowiedzialność inwestora za zapłatę podwykonawcy wynagrodzenia została ograniczona do wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy za roboty budowlane, których szczegółowy przedmiot wynika odpowiednio ze zgłoszenia albo z umowy.