34 proc. wyższej kadry kierowniczej w polskich firmach stanowią kobiety, a jedynie 7 proc. przedsiębiorstw nie zatrudnia Polek na wysokich stanowiskach. Polska jest liderem równouprawnienia w regionie.
Według wyników najnowszej edycji badania „Women in Business” przeprowadzonego przez Grant Thornton, jedna trzecia (34 proc.) kluczowych stanowisk w polskich firmach zajmują kobiety. To zdecydowanie więcej niż średnia dla Unii Europejskiej czy świata. Największy udział kobiet w biznesie odnotowano w krajach Azji Południowo-Wschodniej (47 proc. w Filipinach, 43 proc. w Indonezji, 42 proc. w Tajlandii), najniższy w Japonii (5 proc.) i Australii (15 proc.).
Grant Thornton zbadał również, w jaki sposób przedsiębiorcy dbają o zapewnienie równouprawnienia. Najbardziej popularne w polskich firmach są działania mające pomóc kobietom godzić karierę z rolą matki: aż 80 proc. przebadanych firm w Polsce oferuje pracownikom możliwość pracy na część etatu, a 78 proc. umożliwia pracę w elastycznych godzinach pracy. Polscy pracodawcy bardzo rzadko natomiast wprowadzają parytety, rzadko uzależniają bonusy zarządów od wskaźników dotyczących równości płci firmie i rzadko udostępniają publicznie te wskaźniki – wszystkie te trzy narzędzia stosuje tylko 4 proc. pracodawców w Polsce.
Informacja prasowa
(.docx, Rozmiar: 111,63 KB)
Women in business: beyond policy to progress
(.pdf, Rozmiar: 2,16 MB)