Programy motywacyjne oparte na pochodnych instrumentach finansowych stają się coraz bardziej popularną formą doceniania i motywowania najlepszych pracowników. Mimo, iż są formą nagrody pieniężnej, to jednak mogą być opodatkowane stawką 19% i nie są obciążone składkami na ubezpieczenia społeczne. Zastosowanie takiego rozwiązania przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.
W ramach tych programów mogą Państwo w swoich firmach realizować wypłaty na rzecz kluczowych pracowników. Atrakcyjne opodatkowanie wynika z faktu zakwalifikowania dochodów ze świadczeń otrzymywanych w ramach takich programów do źródła przychodów, jakim są kapitały pieniężne, mimo istnienia np. stosunku pracy, jaki łączy uczestnika programu i spółkę.
Z uwagi na szeroką definicję pochodnych instrumentów finansowych, niemalże każda firma może wygenerować własne instrumenty finansowe w oparciu o wskaźniki finansowe lub wartość swojej firmy czy też grupy kapitałowej, do której należy.
Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat takiego programu, zachęcamy do zapoznania się z naszą krótką prezentacją, którą znajdą Państwo tutaj oraz ostatnim wpisem na blogu.