Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło kolejny konkurs na dofinansowanie realizacji badań naukowych i prace rozwojowych.
Co można realizować w ramach wsparcia?
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na projekty aplikacyjne. Ich istotą jest prowadzenie prac B+R przy udziale przedsiębiorstw i jednostek naukowych. Przedsięwzięcia realizowane są przez konsorcja. Liderem takiej organizacji może być przedsiębiorstwo bądź jednostka naukowa. W ramach wsparcia można zyskać dofinansowanie na realizację projektów, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo też wyłącznie eksperymentalne prace rozwojowe. Dofinansowanie można otrzymać wyłącznie w sytuacji, w której Wnioskodawca zobowiąże się do wdrożenia wyników projektu w terminie 3 lat od zakończenia projektu, który rozumie się jako:
- wprowadzenie wyników badań przemysłowych
i eksperymentalnych prac rozwojowych albo eksperymentalnych prac rozwojowych do własnej działalności gospodarczej przedsiębiorcy będącego członkiem konsorcjum poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie uzyskanych wyników projektu bądź, - udzielenie licencji (na zasadach rynkowych) na korzystanie
z przysługujących członkom konsorcjum praw do wyników badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych albo eksperymentalnych prac rozwojowych w działalności gospodarczej prowadzonej przez innego przedsiębiorcę (spoza konsorcjum) bądź, - sprzedaż (na zasadach rynkowych) praw do wyników badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych albo eksperymentalnych prac rozwojowych w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej innego przedsiębiorcy spoza konsorcjum, z zastrzeżeniem, że za wdrożenie wyników prac B+R nie uznaje się zbycia wyników tych badań lub prac w celu ich dalszej odsprzedaży.
Warto dodać, że termin realizacji projektu w ramach opisywanego konkursu nie może przekroczyć 3 lat.
Sprawdź Doradztwo europejskie Grant Thornton
Dla kogo jest przeznaczone wsparcie?
Dofinansowanie jest skierowane wyłącznie do konsorcjów, w skład którego wchodzi co najmniej jedna jednostka naukowa oraz co najmniej jedno przedsiębiorstwo, zarejestrowane i prowadzące działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W skład konsorcjum może może wchodzić maksymalnie 5 podmiotów, z zastrzeżeniem, że udział kosztów kwalifikowanych przedsiębiorcy/przedsiębiorców w całkowitych kosztach kwalifikowalnych projektu wynosi minimum 30%.
Wysokość wsparcia
Całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w konkursie wynosi 200 000 000 PLN, w tym: 14 252 000 PLN dla województwa mazowieckiego oraz 185 748 000 PLN dla pozostałych województw.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu dofinansowanego w ramach konkursu musi wynosić 2 mln PLN, natomiast maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu dofinansowanego w ramach konkursu nie może przkroczyć 10 mln PLN.
Nabór wniosków
Wnioski o dofinansowanie projektu mogą być składane w okresie od 18 września 2017 r. do 18 grudnia 2017 r.
AUTOR: Karolina Tarabańska, Asystent ds. funduszy unijnych, Doradztwo Europejskie