[Pobierz raport lub przeczytaj poniżej jego streszczenie]
W danych z ostatnich miesięcy widać sporą zmienność, dlatego najlepszą miarą faktycznej sytuacji na rynku rekrutacyjnym wydaje się średnia krocząca dynamik z trzech ostatnich miesięcy. Obecnie wynosi ona -6 proc. Oznacza to, że popyt na pracowników w polskiej gospodarce jest obecnie niższy niż przed rokiem, jednak biorąc pod uwagę skalę obecnych problemów kosztowych, z jakimi mierzą się pracodawcy, spadek ten wydaje się niewielki. Poza tym tendencja spadkowa przestała się pogłębiać.
Optymistycznym sygnałem jest jednak to, że majowy odczyt liczby ofert pracy w końcu przebił wynik z analogicznych okresów w poprzednich latach – 308,5 tys. ofert w maju, to o 14 tys. więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Aktualny wynik jest również o 5 tys. wyższy względem maja 2021 roku oraz aż o 113 tys. ofert wyższy względem 2020 roku. Jedynie w stosunku do maja 2019 roku obecny odczyt jest wyraźnie niższy (o 26 tys. ofert), jednak należy pamiętać, że był to okres ogromnego boomu na rynku pracy w Polsce, jeszcze przed pandemią.
Z naszego badania wynika, że sytuacja pracowników na rynku pracy jest więc dobra, a nawet delikatnie (i to po wyeliminowaniu czynników sezonowych) lepsza niż przed miesiącem. Już teraz mamy wyraźnie wyższy popyt w ofertach pracy względem poprzednich lat. Jednak czy nadchodzące lato również będzie tak obfite w oferty pracy, jak było w ostatnich latach – pokażą dopiero kolejne miesiące.
Monitoring procesów rekrutacyjnych na polskim rynku pracy
EDYCJA XXXVI: Maj 2023