W listopadzie bieżącego roku mikro-, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie województwa opolskiego będą mogli ubiegać się o dofinansowanie projektów ukierunkowanych na ich rozwój. Fundusze unijne (w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) dadzą możliwość wprowadzenia zmian w przedsiębiorstwach w szeroko rozumianym zakresie innowacji i unowocześniania działalności. Na ten cel przeznaczono łączną kwotę 16 milionów złotych.
W listopadzie 2016 roku przedsiębiorcy z terenu województwa opolskiego będą mogli składać wnioski o dofinansowanie w konkursie ogłoszonym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, Poddziałanie 2.1.3. Nowe produkty i usługi w MSP na obszarach przygranicznych. Konkurs skierowany będzie do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców z obszaru całego województwa, którzy zainteresowani są wprowadzeniem w swoich firmach innowacyjnych rozwiązań (w zakresie produktu, procesu produkcyjnego, jak również w obszarze organizacji pracy i działań marketingowych), unowocześnianiem zaplecza maszynowego czy zwiększaniem zakresu swojej działalności.
O środki unijne będzie można ubiegać się w ramach trzech typów projektów:
- wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych,
- inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz sprzęt produkcyjny, w celu wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług,
- inwestycje w rozwój przedsiębiorstw zwiększające skalę ich działalności, wzrost zasięgu oferty.
Sprawdź Doradztwo europejskie Grant Thornton
Maksymalna kwota dofinansowania, na jaką mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy pozytywnie przejdą poszczególne etapy konkursu, to 2 mln złotych, natomiast minimalna kwota, o jakie można się będzie ubiegać to 100 tys. złotych.
Poziom dofinansowania kosztów kwalifikowalnych przewidywanych w ramach planowanych projektów będzie mógł sięgnąć 70%.
Dodatkowo na priorytetowe potraktowanie będą mogli liczyć przedsiębiorcy, których pomysły inwestycyjne będą zgodne z Regionalną Strategią Innowacji Województwa Opolskiego. Preferencyjne warunki przewiduje się także dla przedsiębiorstw ekologicznych oraz inwestycji ekologicznych.
AUTOR: Marta Niespodzińska, Asystent ds. funduszy unijnych, Doradztwo Europejskie