Dla wielu podatników początek 2014 r. może okazać się nie lada wyzwaniem. Niebawem będą oni bowiem musieli złożyć pierwszą deklarację VAT, wykazując podatek wyliczony według nowych reguł. Po raz pierwszy podatnicy podatku dochodowego złożą zeznanie roczne za rok, w którym obowiązywały niejasne przepisy dotyczące korekt kosztów dotyczących niezapłaconych faktur. Spółki komandytowo – akcyjne dołączyły do grupy podatników CIT i muszą zacząć rozliczać się na nowych zasadach.
Szanowni Państwo,
W pierwszym kwartale nowego roku czeka na podatników wiele wyzwań. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich:
Pierwsza deklaracja VAT według nowych zasad. Podatnicy, dla których miesiąc jest okresem rozliczeniowym w VAT, już w lutym będą musieli złożyć pierwszą deklarację, w której wykażą podatek według nowych zasad.
O rewolucyjnych zmianach pisaliśmy w minionym roku nie raz. Sytuacje podatników komplikuje jednak fakt, iż sposób interpretowania przepisów przez Ministra Finansów bywa odmienny od utartej praktyki.
Nowe przepisy VAT już w marcu – jak wynika z opublikowanego projektu Ministra Finansów, najprawdopodobniej już od marca podatników czekają kolejne zmiany przepisów. Ci, którzy planują wymianę floty samochodowej w firmach, powinni się zatem spieszyć.
Zeznanie roczne CIT z uwzględnieniem przepisów o „zatorach płatniczych”– większość podatników do końca marca będzie zobowiązana do złożenia w urzędzie skarbowym zeznania rocznego. Nawet ci podatnicy, którzy w ciągu roku opłacali zaliczki w formie uproszczonej, będą zmuszeni zmierzyć się z problemami wynikającymi z przepisów art. 15b ustawy CIT, czyli z tak zwanymi przepisami dotyczącymi likwidacji zatorów płatniczych w kontekście wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów (lub z odpisów amortyzacyjnych stanowiących takie koszty) kwot odpowiadających wartości niezapłaconych faktur. Jak wynika z wydawanych w ciągu roku interpretacji podatkowych, o których pisaliśmy tutaj, stanowiska organów podatkowych co do tego, jak powinni się zachować podatnicy, bywają zaskakujące.