W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych obszarem cen transferowych oraz implementacją nowych przepisów w tym obszarze w dniu 01.01.2017 r., eksperci z Zespołu Cen Transferowych Grant Thornton uruchamiają newsletter, w ramach którego regularnie będą komentowane bieżące zmiany w przepisach oraz ich znaczenie dla podatników, interpretacje organów podatkowych oraz wyroki sądów administracyjnych. Treści prezentowane w newsletterze mają zapewnić wsparcie w procesie zarządzania ryzykiem podatkowym w obszarze cen transferowych.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13.10.2016 roku sygn. II FSK 2288/14
W analizowanym wyroku NSA m.in. uznał, iż stosowanie stawki sankcyjnej 50%, przewidzianej w sytuacjach doszacowania dochodu podatnikowi w wyniku stosowania cen nierynkowych oraz braku stosownej dokumentacji podatkowej (na podstawie art. 19 ust. 4 Ustawy CIT), w przypadku analizowanej sprawy nie znajduje zastosowania z uwagi na fakt, że decyzja wydana na podstawie art. 19 ust. 4 Ustawy CIT ma charakter decyzji konstytutywnej i musi zostać doręczona podatnikowi przed upływem 3 lat od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy (art. 68 § 1 o.p.), natomiast w analizowanej sprawie termin decyzji został przekroczony.
Mając na uwadze powyższe stanowisko NSA w analizowanej sprawie należy uznać, że stawka sankcyjna 50% ma zastosowanie jedynie przez 3 lata licząc od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Jednocześnie, w przypadku braku możliwości zastosowania stawki 50%, z uwagi na przekroczony termin wydania decyzji, organ podatkowy może zastosować podstawową stawkę podatkową 19% niezależnie od tego, czy podatnik posiada dokumentację podatkową.
Pełna treść wyroku dostępna jest na stronie: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/E099F36E3D
Sprawdź Ceny transferowe Grant Thornton