Kto sporządza Deklarację o Kompletności?
Firmy, które wprowadzają na rynek niemiecki kierowane do konsumentów produkty, zarejestrowały się na platformie LUCID i po przekroczeniu określonych limitów typów opakowań, zgodnie z par. 11 niemieckiej ustawy o opakowaniach (VerpackG), winny sporządzić tzw. Deklarację o Kompletności (niem.: Vollständigkeitserklärung)
-
Obowiązek poddania Deklaracji badaniu
Wspominana ustawa nakłada na jednostki obowiązek poddania Deklaracji badaniu przez uprawnionego biegłego, wpisanego do rejestru prowadzonego przez Urząd ds. opakowań (niem.: Zentrale Stelle Verpackungsregister ZSVR). Z przeprowadzonego badania biegły sporządza sprawozdanie z badania deklaracji.
-
Termin złożenia Deklaracji o Kompletności
Zbadana Deklaracja wraz ze sprawozdaniem biegłego winna być wysłana na platformę LUCID do dnia 15 maja roku następującego po roku, za który była sporządzana Deklaracja.
-
Jakie są kary?
Niedotrzymanie terminu sporządzenia i złożenia Deklaracji grozi nałożeniem kar administracyjnych do kwoty 100 000 EUR.
Zakres wsparcia
Zgodnie z wytycznymi ZSVR jesteśmy zobligowani do przeprowadzenia audytu w 10 krokach. Naszym zadaniem jest m.in.:
- Potwierdzenie zgodność danych wpisanych w Deklaracji z danymi producenta w rejestrze LUCID
….a także zakres odpowiedzialności, np. w odniesieniu do marek własnych, przywozu, produktów promocyjnych.
-
Weryfikacje kluczowych faktów i dokumentów
- zweryfikowanie czy umowa jednostki z organizacją zagospodarowania odpadów została zawarta prawidłowo i we właściwym terminie,
- zapoznanie się z procesem jednostki w zakresie przetwarzania danych o pakowniach wprowadzonych do obrotu, celem oszacowania ryzyka ewentualnych błędów w sporządzonej deklaracji a następnie w celu zaprojektowania dalszych procedur audytorskich,
- zweryfikowanie prawidłowości klasyfikacji danego materiału jako opakowanie objęte obowiązkiem raportowania lub inne
- zweryfikowanie prawidłowości i aktualności „danych podstawowych” stosowanych w systemach informatycznych jednostki w zakresie wprowadzanych opakowań
- badanie prób dokumentów źródłowych potwierdzających sprzedaż do Niemiec
- zweryfikowanie prawidłowości ustalania wagi opakowań
- zweryfikowanie prawidłowości przypisania sprzedaży do właściwego okresu/roku sprawozdawczego
- Końcowe potwierdzenie wagi i klasyfikacji opakowań wykazanych w Deklaracji
Ważny fragment
W wyniku przeprowadzenia audytu biegły sporządza raport z badania, w którym potwierdza bądź nie prawidłowość danych zawartych w Deklaracji z danymi źródłowymi jednostki.
Czym jest Deklaracja o Kompletności?
Zgodnie z założeniami niemieckiego ustawodawcy, Deklaracja o Kompletności ma służyć zwiększeniu przejrzystości informacji w zakresie opakowań wprowadzanych do obrotu. Podstawowym celem nałożonego obowiązku jest zmuszenie producentów opakowań podlegających obowiązkowi uczestnictwa w systemie zagospodarowania odpadów do pełnego i prawidłowego wywiązania się z obowiązku uczestnictwa w systemie.
Deklaracja musi zawierać informacje o rodzaju materiału i masie całej opakowań zewnętrznych wprowadzonych do obrotu w poprzednim roku kalendarzowym – w tym również tych, które są wytwarzane jako odpady po wykorzystaniu przez przemysł lub duże przedsiębiorstwa handlowe.
Deklaracja wymaga zbadania i potwierdzenia przez biegłego rewidenta, doradcy podatkowego lub biegłego sądowego zarejestrowanego przez Urząd ds. opakowań.
Kto jest zobowiązany sporządzać Deklarację?
Obowiązek sporządzenia i złożenia Deklaracji ciąży na jednostce wtedy, gdy rzeczywista ilość opakowań wprowadzonych do obrotu jeden z trzech następujących progów ilościowych w poprzednim roku kalendarzowym:
- szkło: 80 000 kg,
- papier i karton: 50 000 kg,
- inne materiały (w tym z metali żelaznych, aluminium, tworzywa sztuczne, kartony do napojów): 30 000 kg.
Jednakże ZSVR, jak również właściwe władze Landu, są upoważnione do żądania złożenia Deklaracji w dowolnym momencie, nawet jeśli wartości te spadną poniżej tych progów.
Gdzie jest składana Deklaracja?
Deklaracja wraz ze sprawozdaniem biegłego z badania deklaracji muszą być złożone w formie elektronicznej do centralnego rejestru opakowań (LUCID). Szczegóły dotyczące sposobu składania Deklaracji oraz sposobu podpisywania Deklaracji kwalifikowanym podpisem elektronicznym i technicznej procedury składania Deklaracji można znaleźć w instrukcji dostępnej na stronie tu.
Dlaczego Grant Thornton?
Jako jedyna renomowana firma audytorska w Polsce posiadamy uprawnienia do przeprowadzenia audytu Deklaracji. Audyt przeprowadzamy zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez Urząd ds. opakowań (niem.: Zentrale Stelle Verpackungsregister ZSVR).
-
100+
audytorów. Liczny i doświadczony Zespół
-
30 lat
działalności w Polsce
-
4. miejsce
w Rankingu audytorów Rzeczpospolitej i Gazety Prawnej