Czym jest prospekt emisyjny? (IPO)
Prospekt emisyjny zawiera informacje finansowe dotyczące emitenta i papierów wartościowych, które mają zostać wprowadzone na rynek regulowany. Służy przede wszystkim do zaprezentowania charakterystyki prowadzonej działalności, planów, osiąganych wyników finansowych.
-
Debiut giełdowy - rola audytora
Rolą audytora w procesie debiutu giełdowego jest potwierdzenie prawidłowości, rzetelności, jasności i porównywalności danych finansowych prezentowanych w prospekcie emisyjnym.
-
Korzyści wsparcia w opracowaniu prospektu
Opracowany we współpracy z Grant Thornton prospekt emisyjny ma na celu uwiarygodnienie zawartych w nim danych finansowych.
Zakres wsparcia
W procesie przygotowywania części finansowej prospektu pracujemy z kilkoma sprawozdaniami finansowymi jednocześnie, aby ocenić, czy dane finansowe w nich zawarte mogą być uznane przez potencjalnych inwestorów za wiarygodną podstawę do podjęcia decyzji inwestycyjnej. W ramach przygotowania części finansowej prospektu emisyjnego zapewniamy:
-
Planowanie i doradztwo w zakresie MSSF
We współpracy z Klientem opracowujemy strategię, proces i szczegółowy plan działania. Na tym etapie doradzamy również stosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF)
-
Potwierdzenie prawidłowości i rzetelności historycznych danych
Danych finansowych zamieszczonych w prospekcie i obejmujących ostatnie trzy lata
-
Sporządzenie części prospektu zatytułowanej „Historyczne informacje finansowe emitenta”
Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 809/2004;
-
Weryfikacja danych finansowych
Weryfikacja danych finansowych pro-forma, prognozy lub wyników finansowych zamieszczonych w prospekcie.
Kogo dotyczy obowiązek i jaki jest jego zakres?
Duża liczba notowanych spółek i nowe debiuty dowodzą atrakcyjności pozyskiwania środków na rozwój za pośrednictwem giełdy.
Status spółki publicznej pozwala na pozyskanie relatywnie taniego kapitału, zwiększenie prestiżu i wiarygodności jako partnera w biznesie oraz zwiększa rozpoznawalność marki. W ocenie wielu przedsiębiorstw korzyści z posiadania statusu spółki giełdowej w pełni rekompensują koszty i obowiązki związane z upublicznieniem.
Dlaczego Grant Thornton?
Jako audytor w procesie oferty publicznej emitentów działających w branży produkcyjnej, handlowej, budowlanej, usługowej, tworzących grupy kapitałowe, prezentujących dane finansowe według polskich zasad rachunkowości lub według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) wypracowaliśmy rozwiązania pozwalające na wybór najlepszych dla Klienta rozwiązań.
-
100+
audytorów. Liczny i doświadczony Zespół
-
30 lat
działalności w Polsce
-
4. miejsce
w Rankingu audytorów Rzeczpospolitej i Gazety Parkiet