fbpx

GrantThornton

Doradztwo energetyczne – farma fotowoltaiczna

Treść artykułu

Doradztwo energetyczne w zakresie wsparcia w budowie farmy fotowoltaicznej to nasza odpowiedź na trend rynkowy w dążeniu do używania niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych. Wpływ wykorzystania energii promieniowania słonecznego w bilansie energetycznym krajów europejskich wzrasta z roku na rok. Jest to związane z realizacją polityki energetycznej, która zakłada znaczące zwiększenie udziału energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych.

W ostatnich latach szczególnym zainteresowaniem cieszą się instalacje fotowoltaiczne, które w segmencie prosumentów zyskały wysokie uznanie poprzez wsparcie płynące z programów rządowych „Mój prąd” i „Czyste powietrze”. Równie wysoką popularnością cieszą się również farmy fotowoltaiczne służące produkcji energii już na znacznie większą skalę. Na rynku pojawiło się wielu pośredników szukających atrakcyjnych gruntów pod dzierżawę, na których można będzie wybudować elektrownie słoneczne. Dzierżawa gruntów pod budowę farmy może być bardzo dobrą inwestycją. Jednak jeszcze lepszym rozwiązaniem może okazać się samodzielna inwestycja w przygotowanie farmy i przejęcie przynajmniej części marży pośrednika. Zadanie to może wydawać się trudne, jednak z pomocą Grant Thornton jak najbardziej realne.

Budowa farmy fotowoltaicznej – dwa rozwiązania

Pomożemy Państwu w pozyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów potrzebnych do uruchomienia procesu budowy farmy fotowoltaicznej. Po uzyskaniu pozwoleń i dokumentacji sami zdecydujecie Państwo czy podejmiecie się budowy farmy czy lepszym dla Państwa rozwiązaniem będzie sprzedaż gotowej do rozpoczęcia budowy spółki. Istnieje bowiem możliwość sprzedaży spółki posiadającej wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do rozpoczęcia budowy jeszcze zanim zostanie wbita pierwsza łopata. Decyzja będzie zależeć od Państwa możliwości finansowych oraz potencjalnych korzyści na poszczególnych etapach budowy.

Budowa farmy fotowoltaicznej – jak możemy pomóc?

Inwestycja w fotowoltaikę – grunt to podstawa

Kluczowym zasobem niezbędnym do realizacji inwestycji w farmę fotowoltaiczną jest posiadanie prawa własności lub użytkowania do nieruchomości gruntowej. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie każdy grunt będzie nadawał się do realizacji tego typu inwestycji.  Nieruchomość przeznaczona na potrzeby budowy farmy musi spełniać następujące wymagania:

  • Nieużytki oraz grunty o niskiej klasie bonitacji, tj. grunty klas IV, V, i VI,
  • Powierzchnia powyżej 2 ha,
  • Najkorzystniejsze nachylenie terenu to nachylenie w kierunku południowym,
  • Bliskość linii średniego napięcia (SN) lub Głównego Punktu Zasilającego (GPZ),
  • Brak planu zagospodarowania przestrzennego lub wpis do planu przeznaczeniu gruntu pod zabudowę energetyczną

Jeśli posiadacie Państwo grunt spełniający te warunki i jesteście zainteresowani inwestycją w przygotowanie dokumentacji budowlanej i późniejszą sprzedaż spółki to jesteśmy gotowi pomóc Państwu na każdym etapie tego procesu.

Zobacz prezentację

Skontaktuj się z naszym ekspertem!

Inne artykuły z kategorii: Doradztwo finansowe Zobacz wszystkie

Stopy procentowe wyzwaniem dla firm

Po krótkiej wakacyjnej przerwie na rynek wraca temat zacieśniania polityki monetarnej. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała we wrześniu o kolejnej podwyżce stóp, a tym samym, biorąc pod uwagę zmiany, które zaszły w ich poziomie od października…

Najczęściej czytane