Czym jest doradztwo prawne dla e-commerce?
Sprzedaż towarów lub usług w internecie wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu obowiązków i wymogów nakładanych przez regulacje prawne. Nasze wsparcie obejmuje opracowanie wymaganych regulaminów i procedur, przygotowanie pakietu informacyjnego dla sprzedających w formule e-commerce zawierającego główne prawa i obowiązki oraz audyt prawny zgodności z prawem zakończony zaproponowaniem zmian zwiększających efektywność biznesową i bezpieczeństwo prawne.
-
Kto może skorzystać z doradztwa prawnego dla e-commerce?
Wsparcie prawne jest nieodzowne zarówno dla podmiotów prowadzących sprzedaż w Internecie, jak i tych, które dopiero planują rozwój w kierunku e-commerce.
-
Kiedy skorzystać z doradztwa prawnego dla e-commerce?
Liczba obowiązków i stale zmieniające się uwarunkowania regulacyjne powodują, że dbałość o zgodność z obowiązującym prawem powinna być procesem stałym lub co najmniej okresowo powtarzalnym.
-
Korzyści z doradztwa prawnego dla e-commerce?
Audyt prawny dotychczasowych regulaminów lub przygotowanie regulacji dostosowanych do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu Klient zyska pewność, że prowadzi działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami, a także bezpiecznie i efektywnie.
Zakres wsparcia
-
Doradztwo prawne dla podmiotów prowadzących działalność z zakresu e-commerce – audyt prawny
- weryfikacja i tworzenie regulaminów sklepów internetowych,
- badanie zgodności z RODO,
- analiza zgodności z przepisami o ochronie konsumentów oraz świadczeniu usług drogą elektroniczną,
- weryfikacja umów z kontrahentami, przygotowanie szablonów umów,
- weryfikacja zgodności z prawem prowadzonej działalności,
- identyfikacja i analiza ryzyk oraz rekomendacje dotyczące ich wyeliminowania,
- inne zagadnienia prawne wynikające ze specyfiki branży bądź oferowanych produktów lub usług.
-
Doradztwo prawne na start działalności e-commerce
- dobór odpowiedniej formy prawnej prowadzenia działalności,
- pakiet informacyjny dotyczący wymogów prawnych związanych z prowadzeniem sprzedaży online,
- tworzenie regulaminów sklepów internetowych,
- wsparcie prawne w formie bieżących konsultacji.
-
Doradztwo prawne dla wszystkich podmiotów
- bieżące doradztwo prawne,
- sprawy korporacyjne i dokumenty wewnętrzne:
- regulaminy zarządu, rady nadzorczej,
- polityki wewnętrzne, w tym ESG, antykorupcyjne, antydyskryminacyjne,
- doradztwo podatkowe,
- doradztwo w zakresie prawa pracy,
- sporządzanie i analiza umów z kontrahentami.
Porozmawiajmy o szczegółach i razem dobierzmy najlepszą dla Ciebie ofertę
Proces realizacji
-
Spotkanie otwierające i wstępne konsultacje
Przeprowadzenie gruntownego audytu prawnego wymaga zrozumienia specyfiki działalności Klienta. Dlatego przed przystąpieniem do właściwych analiz staramy się dowiedzieć jak najwięcej o aspektach biznesowych i prawnych prowadzonej działalności, w tym także o charakterystycznych uwarunkowaniach z nią związanych.
-
Przygotowanie zapotrzebowania informacyjnego i dostęp testowy
Przygotujemy dokładną listę dokumentów i pytań, których udostępnienie umożliwi przeprowadzenie audytu. Przekazanie dokumentów odbywa się w sposób bezpieczny i poufny za pomocą dedykowanej dla Klientów Grant Thornton platformy GT Harmony. W miarę potrzeb i możliwości prosimy też o udzielenie dostępu testowego, dzięki czemu jesteśmy w stanie samodzielnie zweryfikować informacje wyświetlane użytkownikowi oraz architekturę strony internetowej.
-
Analiza zakończona sporządzeniem raportu
Zasadniczą częścią prac jest badanie zgodności regulaminów, procedur i treści informacji zamieszczonych w sklepie internetowym z wymogami prawnymi. Oprócz ewidentnych niezgodności, wyszukujemy również aspekty, które można poprawić lub zmienić dla zapewnienia bezpieczeństwa lub zwiększenia efektywności działania strony. Przygotowany przez nas raport zawiera opis zidentyfikowanych zagadnień oraz rekomendacje konkretnych zmian.
-
Omówienie wniosków i bieżące uzgodnienia
Ostatnim etapem współpracy jest wspólne omówienie raportu z Klientem. Dzięki temu obie strony mają pewność, że wnioski i rozwiązania wypracowane w toku audytu nie pozostawiają wątpliwości i mogą stanowić praktyczne wskazówki dla Klienta.
Przeprowadzenie gruntownego audytu prawnego wymaga zrozumienia specyfiki działalności Klienta. Dlatego przed przystąpieniem do właściwych analiz staramy się dowiedzieć jak najwięcej o aspektach biznesowych i prawnych prowadzonej działalności, w tym także o charakterystycznych uwarunkowaniach z nią związanych.
Pomożemy Ci w każdej sytuacji! Skorzystaj z audytu podatkowego lub doradztwa przy założeniu działalności e-commerce.
Proces realizacji
-
Rozpoznanie potrzeb i celu biznesowego
Rzetelne wsparcie prawne wymaga zrozumienia zamysłu biznesowego i potrzeb Klienta. Z tego powodu przed rozpoczęciem prac organizujemy spotkanie otwierające, w toku którego prosimy Klientów o wprowadzenie nas w założoną koncepcję.
-
Opracowanie pakietu informacyjnego
Rozpoczęcie prowadzenia działalności w formule e-commerce wiąże się z wieloma obowiązkami. Oferujemy naszym Klientom sporządzenie pakietu informacyjnego, w którym syntetycznie omawiamy najważniejsze prawa i obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego sklep internetowy. Opisujemy między innymi mechanizmy umów sprzedaży, reklamacji konsumenckich, zgód marketingowych oraz obowiązków informacyjnych.
-
Tworzenie dokumentacji prawnej dla sklepów internetowych
Opracowujemy dostosowane do konkretnych potrzeb całościowe regulacje prawne, w tym regulamin strony, regulamin sprzedaży, politykę zwrotów, politykę prywatności i inne. Uzgadniamy z Klientem zakres przygotowywanej dokumentacji prawnej.
-
Wsparcie w formie bieżących konsultacji
Rozumiemy, że rozpoczęcie działalności w internecie wiąże się z wieloma wątpliwościami. Jesteśmy do dyspozycji naszych Klientów w zakresie wszelkich pytań.
Rzetelne wsparcie prawne wymaga zrozumienia zamysłu biznesowego i potrzeb Klienta. Z tego powodu przed rozpoczęciem prac organizujemy spotkanie otwierające, w toku którego prosimy Klientów o wprowadzenie nas w założoną koncepcję.
Dlaczego Grant Thornton?
Grant Thornton to interdyscyplinarny zespół ekspertów. Nasza kancelaria prawna służy wsparciem w większości zagadnień prawnych, z którymi mierzą się przedsiębiorcy. Oferujemy wszechstronną pomoc między innymi w obszarze aspektów prawnych e-commerce, prawa umów, prawa pracy, prawa podatkowego, raportowania ESG, prawa handlowego, M&A czy sukcesji biznesu.
-
30 lat
działalności w Polsce
-
1000+
pracowników w 7 biurach
-
2400+
zadowolonych klientów rocznie