Na czym polega proces podziału spółki?
Podział to formalny proces polegający na podziale majątku (aktów i pasywów) jednej spółki, który następnie jest przenoszony w całości lub w części do innej spółki (innych spółek) istniejącej (istniejących) lub nowo utworzonej (nowo utworzonych).
-
Kiedy rozważyć podział spółki?
Podział może stanowić odpowiedź na następujące potrzeby: dywersyfikacja ryzyk, optymalizacja procesów biznesowych, realizacja założonej strategii rozwoju, rozwój nowych projektów lub inwestycji, zwiększenia efektywności operacyjnej, ułatwienia zarządzania ryzykiem.
-
Jakie spółki mogą uczestniczyć w procesie podziału?
Podziałowi podlegają spółki kapitałowe (spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Możliwy jest również podział spółki komandytowo-akcyjnej. W przypadku pozostałych spółek osobowych (spółki jawnej, spółki komandytowej oraz spółki partnerskiej) nie ma możliwości zastosowania procedury podziału.
-
Jak przebiega proces podziału spółki?
Przed przystąpieniem do procesu podziału konieczna jest analiza działalności spółki dzielonej i ustalenie skutków prawnych oraz podatkowo-księgowych procesu. Następnie przygotowywana jest stosowna dokumentacja, m.in. planu podziału, projektu umowy/statutu nowej spółki lub projektu zmiany umowy/statutu spółki przejmującej. Podział wiąże się również z podjęciem stosownych uchwał o podziale oraz rejestracji podziału przez sąd rejestrowy w rejestrze przedsiębiorców KRS.
Podział spółki - warto wiedzieć
- Proces podziału spółki trwa zazwyczaj od ok. 5 do nawet ok. 12 miesięcy (w zależności od wybranej formy podziału, struktury spółki dzielonej, czy też możliwości skorzystania z uproszczeń przewidzianych w Kodeksie spółek handlowych).
- W ramach podziału mamy do czynienia z zasadą sukcesji, zgodnie z którą spółka przejmująca lub nowo zawiązania z dniem podziału/wydzielenia/wyodrębnienia wstępuje w prawa i obowiązki spółki dzielonej.
- Proces podziału jest jednym ze sposobów reorganizacji podmiotów i stanowi atrakcyjną alternatywę w stosunku do transakcji aportowych.
- W przypadku podziałów, gdzie nie będą miały zastosowanie uproszczenia przewidziane w ustawie, koniecznym będzie poddanie planu podziału badaniu przez biegłego rewidenta, a także sporządzenie sprawozdań przez zarządy spółek uczestniczących w podziale.
Proces podziału spółki - wsparcie Grant Thornton
Bazując na zgromadzonych przez lata doświadczeniach w realizacji tego rodzaju procesów, zespół Grant Thornton zapewnia wsparcie w wyborze odpowiedniej drogi reorganizacji. W przypadku wyboru scenariusza opartego na podziale, oferujemy kompleksowe doradztwo prawne, podatkowe i księgowe.
- Kompleksowe wsparcie prawno-podatkowo-księgowe we wdrożeniu procesu podziału
Zaplanowanie i wsparcie w przeprowadzeniu procesu podziału, przedstawienie rekomendacji i praktycznych wskazówek wypracowanych przez naszych doświadczonych ekspertów.
- Rzetelna analiza i przygotowanie pisemnego raportu wyjaśniającego skutki procesu
Elementem realizowanego przez naszych ekspertów procesu podziału może być przygotowanie pisemnego raportu, który wyjaśnia i tłumaczy wspólnikom/członkom organów procedurę podziału, a także wszelkie skutki i detale prawne, podatkowe oraz księgowe procesu. Opracowanie stanowi pewnego rodzaju „praktyczną instrukcję obsługi procesu”, zapewniając dodatkowo komfort wspólników oraz służb wewnętrznych zaangażowanych w realizację procesu.
- Przygotowanie dokumentacji procesu podziału
Nasze wsparcie obejmuje również przygotowanie dokumentacji niezbędnej do realizacji procesu, w tym w szczególności planu podziału, uchwał o podziale, odpowiednich zapisów w umowach (statutach) spółek.
- Reprezentacja w postępowaniu rejestrowym o wpis podziału
Reprezentujemy Klientów przed sądami rejestrowymi w całej Polsce. Odpowiadamy za złożenie wniosku o wpis podziału wraz ze wszystkimi dokumentami, monitorujemy przebieg postępowania, pozostając w stałym kontakcie z sądem rejestrowym, tak aby wpis nastąpił w konkretnym, wnioskowanym przez nas dniu. Dzięki tak zaplanowanym działaniom zmiana jest dokonywana w sposób możliwie płynny, z założeniem jak najmniejszej ingerencji w bieżący biznes.
- Bieżące wsparcie w czynnościach formalnych po podziale
Oferujemy bieżące wsparcie zarówno przed jak i po dokonaniu formalnego podziału. Wskazujemy klientom obowiązki, jakie ciążą na nich po podziale i pomagamy pośrednio w ich realizacji. Wspieramy w kontakcie z klientami, pracownikami i instytucjami.
Na pewno będziemy w stanie Ci pomóc. Porozmawiajmy o Twoich potrzebach!
Proces realizacji
- Analiza spółki, omówienie potrzeb klienta, zaplanowanie procesu
Na tym etapie przyglądamy się działalności klienta. Pochylamy się nad takimi elementami jak: aktywa spółki, sprawy pracownicze, umowy z klientami i dostawcami, decyzje administracyjne i pozwolenia. Po ustaleniu potrzeb klienta, przygotowujemy plan wdrożenia.
- Realizacja procesu – wdrożenie podziału
Na tym etapie prowadzimy klienta przez wszystkie formalności związane z podziałem. Kompleksowo zajmujemy się procesem: od kontaktu z notariuszem, przez opracowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, po złożenie wniosku do KRS i bieżące monitorowanie wpisu podziału.
- Bieżące konsultacje w trakcie wdrożenia procesu i po uzyskaniu wpisu podziału
Zdajemy sobie sprawę, że podział jest wyzwaniem organizacyjnym dla całej spółki czy też grupy spółek. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala wspierać klientów we wszystkich bieżących sprawach związanych z reorganizacją. Istotne jest dla nas również to, żeby przekazać klientom wskazówki co do wszystkich formalnych spraw, które należy załatwić po podziale, biorąc pod uwagę wszelkie okoliczności z otoczenia klienta.
Na tym etapie przyglądamy się działalności klienta. Pochylamy się nad takimi elementami jak: aktywa spółki, sprawy pracownicze, umowy z klientami i dostawcami, decyzje administracyjne i pozwolenia. Po ustaleniu potrzeb klienta, przygotowujemy plan wdrożenia.
Przewodnik dla grup kapitałowych dotyczący zalet oraz kluczowych zasad tworzenia i funkcjonowania Podatkowej Grupy Kapitałowej
Dlaczego Grant Thornton?
Corocznie realizujemy ponad 100 procesów reorganizacji, w tym podziałów, oraz składamy kilkaset wniosków zmianowych do sądów rejestrowych w całej Polsce. Pomagamy przedsiębiorcom wybrać najlepszy dla nich scenariusz reorganizacji, doradzamy, w jaki sposób najlepiej przeprowadzić proces podziału oraz wspieramy w bieżącej obsłudze prawnej po procesie. Wskazujemy kwestie prawne, podatkowe oraz księgowe, na które należy zwrócić uwagę w związku z podziałem oraz ewentualne ryzyka związane z procesem. Rozumiemy potrzeby klientów i nasze działania staramy się każdorazowo dostosować do charakteru prowadzonego biznesu, co pozwala przeprowadzić go w bezpieczny sposób, nie utrudniający bieżącej działalności spółki. Do grona naszych ekspertów należą wykwalifikowani prawnicy wyróżniani i rekomendowani w międzynarodowych rankingach.
-
31 lat
działalności w Polsce
-
1000+
pracowników w 7 biurach
-
50+
zrealizowanych połączeń/podziałów