Polski system podatkowy jest skomplikowany, nieprzejrzysty, a czasem bywa dla podatników też opresyjny i niesprawiedliwy. W raporcie „Podatki w Polsce” eksperci Grant Thornton przywołują 12 liczb, które tego dowodzą.
Tysiące stron ustaw i rozporządzeń, ciągłe zmiany przepisów, mnogość stawek, progów, odpisów, ulg, rozproszenie przepisów po różnych dokumentach, luki prawne, rozbieżne interpretacje i orzeczenia sądów – to właściwie codzienność podatników i ich doradców podatkowych. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy w Polsce płacenie podatków uznają często za jedną z największych barier w rozwoju ich biznesów.
Według obliczeń Grant Thornton, polski system podatkowy liczy 5,8 tys. stron maszynopisu ustaw i rozporządzeń, rocznie nowelizowana jest około jedna trzecia z nich. Rozliczając się z fiskusem podatnicy muszą wybierać jedną z 20 dostępnych stawek podatkowych i 38 tys. razy w roku muszą prosić organy skarbowe o pomoc w interpretacji przepisów. Później kontrolowani są przez ponad 20 tys. urzędników, a niektórzy później przez 56 miesięcy procesują się z fiskusem, który niesłusznie oskarża ich o nieprawidłowości.
Czytaj więcej w całym raporcie „Podatki w Polsce, czyli 12 liczb, które pokazują, jak polscy przedsiębiorcy zmagają się z przepisami podatkowymi”:
Pełen raport
(.pdf, Rozmiar: 814,97 KB)