Projekt umożliwiający przedsiębiorcom dokonanie jednorazowej amortyzacji środków trwałych o wartości do 100 000 PLN nabiera ostatecznego kształtu. 14 lipca 2017 r. Senat przyjął uchwaloną przez Sejm ustawę bez poprawek. Ma wejść w życie z mocą wsteczną, od 1 stycznia 2017 r. Z nowych ułatwień trzeba będzie jednak korzystać z rozwagą i bez pośpiechu.
Mowa o ustawie z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druk Sejmowy nr 1602). Opublikowany pod koniec stycznia 2017 r. projekt zakładał, że nowe przepisy będą miały zastosowanie do środków trwałych nabytych i wpłat na poczet ich nabycia dokonanych od dnia 1 stycznia 2017 r. i w takim właśnie brzmieniu został uchwalony.
Jednorazowa amortyzacja do wysokości 100 tys. PLN rocznie
Nowe uregulowania przewidują, że podatnicy będą mogli dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3–6 i 8 Klasyfikacji Środków trwałych (nie obejmującej min. nieruchomości i samochodów osobowych) oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 000 PLN. Aby dany zakup uprawniał do skorzystania z preferencji:
- wartość początkowa jednego środka trwałego wynosić musi co najmniej 10 000 PLN, lub
- wartość co najmniej dwóch środków trwałych nabytych w roku podatkowym, wynosić musi co najmniej 10 000 PLN, a wartość początkowa każdego z nich – przekraczać 3500 PLN.
Z odpisu będą mogli skorzystać wszyscy podatnicy, bez względu na status, tj. zarówno mali, średni jak i duzi przedsiębiorcy. Ustawodawca nie przewidział dodatkowych obowiązków informacyjnych, w szczególności nie będzie potrzeby wykazywania informacji o jednorazowej amortyzacji w zeznaniu rocznym.
Z preferencji nie korzystają podatnicy przy nabyciu wartości niematerialnych i prawnych ani środków trwałych używanych.
Co ważne, do kosztów uzyskania przychodów będzie można zaliczyć już zaliczkę na poczet nabycia środka trwałego. Kwota 100 000 PLN obejmuje sumę odpisów amortyzacyjnych i zgodnie z nowym art. 15 ust. 1zd Ustawy CIT (art. 22 ust. 1s Ustawy PIT), wpłat na poczet nabycia fabrycznie nowego środka trwałego, którego dostawa zostanie wykonana w następnych okresach sprawozdawczych.
Z zaliczeniem zaliczki do kosztów uzyskania przychodów podatnicy nie powinni się jednak spieszyć, zwłaszcza gdy planują w danym roku podatkowym zakup środków trwałych o wartości przekraczającej ustawowy limit. Przepisy zostały sformułowane w ten sposób, że zapłata zaliczki na poczet nabycia środka trwałego w jednym roku, i nabycie środka trwałego na własność w kolejnym roku w zasadzie wyczerpuje limit jednorazowej amortyzacji w obu tych latach podatkowych.