Trybunał Konstytucyjny (TK) rozważył zasadność doliczania do wynagrodzenia pracownika m.in. statystycznej wartości kosztu organizacji imprezy integracyjnej. Zdaniem TK mimo nawet dobrowolnego udziału w imprezie integracyjnej nie pojawi się u pracownika korzyść „chociażby w postaci zaoszczędzenia wydatku”.
Wczoraj TK zajmował się oceną zgodności z Konstytucją RP przepisów art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 3 w związku z art. 11 ust. 2-2b Ustawy PIT w zakresie, w jakim przewidują opodatkowanie wszelkich świadczeń:
- które pracownik może potencjalnie otrzymać w związku z pozostawaniem w stosunku pracy,
- które są ściśle związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez pracodawcę,
- których wartości nie da się obliczyć w zgodzie z metodologią wskazaną w powołanej ustawie.
Stwierdził on, iż ww. przepisy rozumiane w ten sposób, że „inne nieodpłatne świadczenie” oznacza wyłącznie przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości, otrzymane przez pracownika, są zgodne z Konstytucją. TK wyjaśnił przy okazji, jak winien być rozumiany przychód ze świadczenia pracodawcy. Mimo bardzo szerokiego ujęcia przychodów ze stosunku pracy, nie każde świadczenie spełnione przez pracodawcę na rzecz pracownika bez ustalonej za nie zapłaty jest świadczeniem podlegającym PIT.