W ostatnich dniach, na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustaw o podatkach dochodowych przewidujący zmiany w regulacjach dotyczących cen transferowych. Zmiany, choć nie tak rewolucyjne jak w ostatnich latach, wprowadzają dodatkowe obowiązki sprawozdawcze w zakresie transakcji z podmiotami powiązanymi i rajami podatkowymi, ale również przewidują uproszczenia części obowiązków w związku z epidemią SARS-CoV-2.
Transakcje z rajami podatkowymi
Projekt przepisów przewiduje, iż poczynając od 2021 r., podatnicy będą mieli obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla wszystkich transakcji przekraczających próg 100.000 PLN netto zawieranych z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. Powyższy przepis będzie miał również zastosowanie do podatników i spółek niebędących osobami prawnymi, dokonujących transakcji kontrolowanej lub transakcji innej niż transakcja kontrolowana, jeżeli rzeczywisty właściciel (beneficial owner) ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
Dokumentacja cen transferowych sporządzana dla transakcji z rajami podatkowymi będzie obejmowała dodatkowo uzasadnienie gospodarcze tej transakcji, w tym szczególności opis spodziewanych korzyści ekonomicznych. W praktyce, ustawodawca planuje wprowadzić do porządku prawnego obowiązek przeprowadzenia tzw. „benefit testów” (testów korzyści), których celem będzie wykazanie, że zawierane transakcje miały uzasadnienie biznesowe/ekonomiczne.
Nasz ekspert Marcin Żmuda jest do Twojej dyspozycji.
Publikacja strategii podatkowej
Projekt ustawy wprowadza dla wybranej grupy podatników (w tym podmiotów funkcjonujących w strukturach podatkowych grup kapitałowych, podatników o obrotach przekraczających 50 mln EUR) obowiązek publikowania założeń strategii podatkowej.
Zgodnie z projektem, obowiązek obejmie stosunkowo szeroki zakres informacyjny w obszarze cen transferowych, w tym w szczególności informacje o:
- transakcjach z podmiotami powiązanymi, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości,
- planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatnika lub podmiotów powiązanych,
- dokonywanych rozliczeń podatnika w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.
Podatnicy objęci dodatkowym obowiązkiem sprawozdawczym będą publikowali założenia strategii podatkowej w języku polskim na swojej stronie internetowej.
Oświadczenie o opracowaniu dokumentacji cen transferowych
Projekt ustawy przewiduje, że oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych (obejmujące również oświadczenie o stosowaniu cen rynkowych) składane za rok podatkowy (obrotowy) lub w momencie, w którym na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii ogłoszone w związku z COVID-19, będzie mogło zostać podpisane przez:
- osobę fizyczną – w przypadku podmiotu powiązanego będącego osobą fizyczną,
- osobę upoważnioną przez przedsiębiorcę zagranicznego do reprezentowania go w oddziale – w przypadku podmiotu powiązanego będącego przedsiębiorcą zagranicznym posiadającym oddział na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- osobę uprawniona do reprezentacji – w przypadku pozostałych podmiotów powiązanych
– przy czym nie będzie dopuszczalne złożenie oświadczenia przez pełnomocnika.
Zwolnienie z obowiązku dokumentacyjnego
Projektowane zmiany przewidują ponadto, że do zwolnienia z obowiązku dokumentowania transakcji z krajowymi podmiotami powiązanymi nie będzie konieczne spełnienie warunku poniesienia straty podatkowej, jeżeli w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2019 r., w którym na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii ogłoszone w związku z COVID-19, podmiot powiązanym uzyskał w tym roku łączne przychody niższe o co najmniej 50% od łącznych przychodów uzyskanych w analogicznym okresie bezpośrednio poprzedzającym ten rok.
Korekty cen transferowych
Podatnicy dokonujący korekty cen transferowych będą zwolnieni z obowiązku posiadania oświadczenia o przeprowadzeniu korekty przez drugą stronę transakcji, jeżeli ta korekta jest dokonywana za rok podatkowy lub w momencie, w którym na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii ogłoszone w związku z COVID-19.
Aktualnie projekt ustawy został skierowany do konsultacji publicznych, przez co ostateczny kształt powyższych przepisów może jeszcze ulec zmianie.