Dziś poziom WIBOR to ok. 0,3%. Nie wszyscy sobie jednak zdają sprawę, że istnieje rynek, który pozwala przewidzieć poziom tych stawek w przyszłości i który warto obserwować w celu dokonywania rzetelnej oceny swoich przyszłych kosztów finansowania.
Przewidywania rynku dotyczące poziomu stawek WIBOR
Pewnie wiele osób zastanawia się co dalej z poziomem stawek WIBOR. Zwłaszcza w kontekście fatalnych danych inflacyjnych i pierwszych oznak zmiany retoryki NBP. Jedynym rzetelnym źródłem wiedzy na ten temat jest rynek terminowej stopy procentowej. Ceny transakcji IRS (Interest Rate Swap) odpowiadają nam na to pytanie. Pokazują przewidywania rynku dotyczące uśrednionego poziomu WIBORu w okresie odpowiadającym długości transakcji IRS. Z wykresu ceny 10-letniej transakcji IRS na PLN wynika, że dziś rynek przewiduje, że średni poziom WIBOR 6M w ciągu najbliższych 10 lat wyniesie 2,4%. Oznacza to wzrost o ok.140 punktów bazowych (z poziomu 1%) od początku 2021 i wzrost o ok. 160 punktów bazowych (z poziomu 0,8%) od połowy 2020, kiedy notowaliśmy historyczne minima.
Jak widać dynamika wzrostu ceny ogromna. Nie pozostawiająca także złudzeń co do skali nadchodzących oficjalnych podwyżek stóp procentowych. Biorąc pod uwagę, że prawie wszystkie kredyty w Polsce „chodzą” na zmiennych stawkach referencyjnych oraz, że obecne WIBORy wynoszą ok. 0,3%, to – w konfrontacji z ostatnimi przewidywaniami rynkowymi – należy się liczyć ze wzrostem koszów finasowania w perspektywie tych 10 lat o ok. 200 punktów bazowych (p.a.).”
Źródlo danych: EIKON by Refinitiv