W roku 2022 w Ustawie PIT wprowadzonych zostało wiele zmian i poprawek, które miały znaczący wpływ na sposób rozliczania wynagrodzenia pracowników. Pracodawcy musieli w pierwszej kolejności dostosować się do zmian w związku z Polskim Ładem 1.0, następnie do ustawy wprowadzającej tzw. „rolowanie zaliczek” i końcowo do zmian w związku z Polskim Ładem 2.0. Sposób rozliczania wynagrodzenia pracowników różnił się w każdym z wyżej wymienionych „systemów”.
Występowały też indywidualne przypadki, np. ze względu na brak złożonej informacji PIT-2 przez danego pracownika, możliwość złożenia licznych wniosków, na podstawie których pracodawca stosował odstępstwa od zasad ogólnych, czy też ze względu na korzystanie z preferencji podatkowych wprowadzonych wraz z początkiem roku.
Podsumowanie:
- Powyższe powoduje wiele trudności związanych z odpowiednim przygotowaniem listy płac.
- Nie pomogły w tym również krótkie terminy, w jakich dostosowane miało być oprogramowanie do naliczania wynagrodzeń.
- W takim środowisku prawnym nietrudno było o nieumyślną pomyłkę. Z tego też względu warto zastanowić się nad audytem poprawności sposobu, w jakim naliczane było wynagrodzenie pracowników w 2022 roku.
Nasz ekspert Michał Rodak jest do Twojej dyspozycji.
Czym jest Audyt PIT i ZUS?
Audyt PIT i ZUS to kompleksowe badanie prawidłowości naliczania wynagrodzeń w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Celem audytu jest zdiagnozowanie i ograniczenie lub wyeliminowania nieprawidłowości oraz związanych z nimi potencjalnych sankcji. Audyt przeprowadzany jest na podstawie próby dokumentów źródłowych (m.in. umowy o pracę, listy płac, regulaminy wynagradzania, oświadczenia złożone przez pracowników), a także zdarzeń, które mogły mieć wpływ na powstanie lub zakres obowiązku podatkowego.
Co obejmuje Audyt PIT i ZUS?
Zakres audytu PIT i ZUS może być dowolnie modyfikowany, w zależności od potrzeb Klienta. Jego zakres obejmuje weryfikację np.:
- miesięcznych list płac dla poszczególnych przypadków, pod kątem naliczania podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z uwzględnieniem wszystkich zmian wprowadzonych w 2022 roku;
- poszczególnych elementów wynagrodzeń i dodatków przysługujących pracownikom na podstawie wewnętrznych regulaminów wynagradzania;
- oświadczeń składanych przez pracowników (m.in. w celu zastosowania ulg podatkowych);
- kosztów uzyskania przychodów;
- stosowanych zwolnień PIT i ZUS pod kątem prawidłowości rozliczeń oraz potencjalnych ryzyk;
- form zatrudnienia oraz stosowanych preferencji z uwzględnieniem podwyższonych kosztów autorskich (50% KUP);
- umów o współpracy (umowy B2B) pod kątem prawidłowości rozliczeń oraz potencjalnych ryzyk;
- poprawności delegowania pracowników za granicę – elementy wynagrodzeń, charakter wyjazdu (podróż służbowa/oddelegowanie) wraz z obowiązkiem składkowym;
- pracy zdalnej w kontekście opodatkowania i oskładkowania świadczeń otrzymywanych przez pracowników (np. ekwiwalent za Internet);
- programów motywacyjnych (jeżeli zostały wprowadzone) oraz prawidłowość rozliczania wynagrodzenia otrzymywanego w ramach tych programów.
Jakie są korzyści z Audytu PIT i ZUS?
Mając na uwadze powyższe, usługa Audytu PIT i ZUS jest kompleksowym narzędziem, służącym do weryfikacji poprawności rozliczania wynagrodzenia pracowników.
Wynikiem audytu jest raport, w którym opisana jest metodologia przeprowadzonego audytu wraz z podsumowaniem nieprawidłowości. W raporcie przedstawione są rekomendacje, jakie zmiany należy wprowadzić, aby rozliczenia wynagrodzeń były prawidłowe.
Elementem usługi jest spotkanie z Klientem w celu omówienia wyników analizy, które zostaną przedstawione w raporcie.
W trosce o najwyższą jakość usług, prace w zakresie Audytu PIT i ZUS realizowane są przez doświadczony zespół doradców podatkowych, radców prawnych i biegłych rewidentów Grant Thornton.
Zachęcamy do kontaktu!
Zapraszamy do lektury naszych artykułów o tematyce PIT i ZUS, które mogą okazać się pomocne w zakresie rozliczania wynagrodzeń pracowników:
- Obniżka PIT z 17% do 12%: osoby na skali podatkowej zapłacą niższe podatki
- Polski Ład a składka zdrowotna. Kalkulacja: podatek liniowy i skala podatkowa
- Kontrakt menedżerski łączony z B2B – skutki podatkowe PIT i ZUS
- Polski Ład – nowa skala podatkowa?
- Polski Ład, czyli zmiany podatkowe a wynagrodzenia w 2022 roku. Informator dla pracowników