Jednak w ostatnich latach bardzo się to zmieniło – analiza podatkowych interpretacji indywidualnych pokazuje silny trend wzrostowy, jeśli chodzi o częstotliwość pojawiania się tego kryterium w decyzjach organów podatkowych.
[Pobierz raport lub przeczytaj poniżej jego streszczenie]
To nagłe zainteresowanie „należytą starannością” wynika z faktu, że ustawodawca, jako metodę walki z uszczupleniami budżetowymi – obok innych rozwiązań systemowych – wybrał przerzucenie na podatników ryzyka uczestnictwa w transakcjach mogących mieć związek z nieprawidłowościami podatkowymi. W jaki sposób? Po pierwsze częściej i powszechniej egzekwując wymóg dochowania należytej staranności (np. w weryfikacji kontrahenta pod kątem odliczenia VAT), a po drugie – wprowadzając wprost w przepisach kryterium dochowania należytej staranności dla niektórych transakcji, w szczególności w podatku u źródła.
„Należytą staranność” w podatkach można w związku z tym przypisać do jednego z trzech obszarów: tam, gdzie już jest ona wymagana, gdzie dopiero zaczyna być stosowana i gdzie dopiero będzie istotna. Nie ma jednak takiego obszaru, gdzie jej waga by spadała.
Zapraszamy do lektury raportu. Ufamy, że jest to cenna wiedza, która – dając do myślenia – pomoże zarządzać ryzykiem podatkowym.
Kryterium należytej staranności w podatkowych interpretacjach indywidualnych w latach 2018-2022