Podsumowanie
- Podatnicy CIT, w tym podmioty stosujące tzw. estoński CIT będą przesyłać do urzędu skarbowego księgi po zakończeniu roku podatkowego w terminie do dnia upływu terminu określonego dla złożenia zeznania podatkowego.
- Podatnicy PIT będą przesyłać księgi według stanu na ostatni dzień miesiąca albo kwartału. Dodatkowo zobowiązani będą do przesłania ksiąg również po zakończeniu roku podatkowego.
- Minister Finansów może jednak określić zakres dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi i ewidencje podlegające przekazaniu do urzędu skarbowego, oraz sposób ich wykazywania w tych księgach i ewidencjach.
- Dzięki odroczeniu podatnicy mają więcej czasu na przygotowanie swoich programów księgowych, a także na dokonanie przeglądu czy audytu dotychczasowych rozliczeń podatkowych.
Obowiązek przesyłania ksiąg do urzędu skarbowego – wejście w życie nowych obowiązków
Pierwsza opublikowana w Dzienniku Ustaw wersja Polskiego Ładu zakładała, że podatnicy mają przesyłać księgi i ewidencje do urzędu skarbowego w formie elektronicznej już za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się po 31 grudnia 2022 r. Ostatecznie jednak obowiązek ten został odroczony. Podatnicy będą zobowiązani do przesyłania ksiąg i ewidencji po raz pierwszy za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się po:
- 31 grudnia 2023 r. – w przypadku podatkowych grup kapitałowych i podatników CIT, których przychody za poprzedni rok podatkowy przekroczą kwotę 50 mln euro;
- 31 grudnia 2024 r. – w przypadku innych niż wskazani powyżej podatników CIT, którzy są zobowiązani przesyłać ewidencje JPK_VAT, a także w przypadku podatników PIT zobowiązanych przesyłać ewidencje JPK_VAT;
- 31 grudnia 2025 r. – w przypadku pozostałych podatników PIT i CIT.
CIT i PIT – nowe terminy przesyłania ksiąg do urzędu skarbowego
Podatnicy CIT będą przesyłać do urzędu skarbowego księgi po zakończeniu roku podatkowego w terminie do dnia upływu terminu określonego dla złożenia zeznania podatkowego. Obowiązek ten dotyczyć będzie również spółek stosujących tzw. estoński CIT.
Z kolei podatnicy PIT zobowiązani będą do przesyłania ksiąg i ewidencji:
1. według stanu na ostatni dzień:
- miesiąca – w przypadku, gdy księgi stanowią podstawę ustalania zaliczek miesięcznych,
- kwartału – w przypadku, gdy księgi stanowią podstawę ustalania zaliczek kwartalnych
– w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po upływie odpowiednio tego miesiąca albo kwartału oraz
2. po zakończeniu roku podatkowego – w terminie do dnia upływu terminu określonego dla złożenia zeznania rocznego.
Zakres przesyłanych danych do urzędu skarbowego
Nadal jednak nie ogłoszono, jak będzie wyglądać struktura logiczna służąca przesyłaniu ksiąg i ewidencji. Przepisy wskazują jedynie, że ma ona odpowiadać strukturze logicznej dostępnej w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Finansów. Zgodnie z przepisami Minister Finansów może jednak określić zakres dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi i ewidencje podlegające przekazaniu do urzędu skarbowego, oraz sposób ich wykazywania w tych księgach i ewidencjach. Przy podejmowaniu takiej decyzji Minister Finansów ma wziąć pod uwagę m.in. konieczność zapewnienia kontroli obowiązków podatników przez organ podatkowy, identyfikowania obszarów, w których występują nadużycia w podatku i obszarów narażonych na te nadużycia. Zakres tych danych może być więc zatem szerszy niż ten, który obowiązuje w obecnie funkcjonujących JPK_KR i JPK_PKPIR.
Ważny fragment
Podatnicy nie mogą być więc pewni, jakie informacje trzeba będzie przekazywać do urzędów skarbowych.
Z kolei samo odroczenie obowiązku przesyłania ksiąg do urzędu skarbowego należy oceniać pozytywnie. Podatnicy PIT i CIT mają więcej czasu na przygotowanie swoich programów księgowych, a także na dokonanie przeglądu czy audytu dotychczasowych rozliczeń podatkowych. Należy jednak dobrze wykorzystać ten okres. Organy podatkowe będą miały bowiem regularny dostęp do ksiąg i ewidencji, co ułatwi im typowanie podmiotów do kontroli. Błędy w rozliczeniach podatkowych mogą mieć większe znaczenie niż dotychczas. Należy zatem wyeliminować nieprawidłowości zanim wejdzie w życie obowiązek przesyłania ksiąg.