Planowane nowelizacje rozporządzeń – tj. rozporządzenia odnoszącego się do podatku dochodowego od osób prawnych, jak i od osób fizycznych – wynikają z konieczności ich dostosowania do zmian przepisów podatkowych obowiązujących w obszarze cen transferowych, implementowanych ustawą z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2180, z późn. zm.).
Zmiany w zakresie informacji o cenach transferowych
Planowana nowelizacja dotyczy przede wszystkim:
- usunięcia zapisów rozporządzeń odnoszących się do tzw. „pośrednich transakcji rajowych” – w związku z uchyleniem art. 11o ust. 1a ustawy o CIT (art. 23za ust. 1a Ustawy o PIT),
- modyfikacji sposobu wykazywania w informacji TPR statusu mikro- lub małego przedsiębiorcy. Zmiany te wprowadzone zostały w załączniku do nowelizowanych rozporządzeń. Dla transakcji z podmiotami powiązanymi, zawieranych przez podmioty posiadające w ostatnim roku podatkowym status mikro-/małego przedsiębiorcy (w rozumieniu art. 11q ust. 3a i 3b ustawy o CIT oraz odpowiednio art. 23zc ust. 3a i 3b ustawy o PIT), jak również dla transakcji realizowanych z podmiotami niepowiązanymi z „rajów podatkowych” w zakresie stosowania cen transferowych oraz metod ich weryfikacji wprowadzono możliwość wyboru kodu MW00 (tj. „nie dotyczy”) – uwzględniając ustawowo przewidzianą możliwość zrezygnowania, we wskazanych powyżej przypadkach, ze sporządzenia analiz porównawczych lub analiz zgodności,
- korekty treści oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji lokalnej (zawartego w informacji TPR), w zakresie tego rodzaju oświadczenia składanego przez podmioty realizujące tzw. „transakcje rajowe” z podmiotami niepowiązanymi (w rozumieniu art. 11o ust. 1 ustawy o CIT oraz odpowiednio art. 23za ust. 1 ustawy o PIT). Znowelizowane przepisy zakładają następującą treść oświadczenia składanego przez tego rodzaju podatników:
Odpowiedniemu dostosowaniu uległ również załącznik do wskazanych powyżej rozporządzeń Ministra Finansów. Załącznik ten zawiera szczegółowe objaśnienia w zakresie właściwego wypełnienia przez podatników informacji podatkowej TPR, którą zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatnicy zobligowani do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, czy też realizujący wyłącznie transakcje kontrolowane korzystające ze zwolnienia dla tzw. „transakcji krajowych” (na podstawie art. 11n pkt 1 ustawy o CIT oraz odpowiednio art. 23z pkt 1 ustawy o PIT) zobligowani są złożyć do naczelnika właściwego urzędu skarbowego w terminie do końca 11. miesiąca po zakończeniu danego roku podatkowego.
To co kluczowe dla podatników – nowelizacja nie przewiduje zwiększenia obciążeń związanych z wywiązaniem się przez nich z obowiązków w obszarze cen transferowych. Projektowane zmiany mają znaleźć zastosowanie do informacji podatkowej TPR składanej za rok podatkowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2021 r.
Podkreślić należy, że proces legislacyjny nie został jeszcze zakończony, w związku z czym ostateczny kształt rozporządzeń może ulec zmianie. Obecnie projekty zmian zostały oddane do konsultacji publicznych – termin zgłaszania uwag upływa z dniem 24 marca 2023 r. Będziemy informować o finalnych zmianach.
WSPÓŁAUTORKA: Krystyna Szydłowska