Wyniki finansowe za lata 2021-2022 pokazują, że sytuacja w spółkach rodzinnych, jak i na całej giełdzie uległa poprawie, jednak rok 2022 postawił przed przedsiębiorcami nowe wyzwania związane z inwazją Rosji na Ukrainę oraz jej wpływem na warunki gospodarcze zarówno na rynku krajowym, jak również globalnym.
Skutki pandemii, jak i rozpoczętej wojny w Ukrainie, ale także ogólna sytuacja makroekonomiczna wpłynęły istotnie na wzrost kosztów finansowania zewnętrznego, co widoczne jest w spadku rentowności na poziomie zysku netto za rok 2022. Nie zmienia to jednak faktu, że firmy rodzinne wyróżnia bezpieczny sposób zarządzania, a inwestorzy, analizując przewagi poszczególnych segmentów, wyceniają spółki rodzinne na podobnym poziomie, jak podmioty nierodzinne.
Opracowany przez Grant Thornton indeks GT 20 Rodzinne, obrazujący zachowanie akcji 20 największych spółek rodzinnych na GPW pokazuje, że spółki rodzinne pozwalają osiągnąć wyższą stopę zwrotu przy mniejszej zmienności w porównaniu do głównych indeksów giełdowych.
Wyniki badania polskich firm rodzinnych notowanych na GPW pokazują, iż w dalszym ciągu wyłącznie w niewielkiej części firm rodzinnych zachodzi proces sukcesji. Nestorzy firm rodzinnych aż w 80% spółek dzierżą własność akcji, co oznacza, że tylko w jednej firmie rodzinnej na pięć sukcesorzy zostali włączeni we własność rodzinnego biznesu. Jednak co ciekawe, widoczny jest już bardzo wyraźny trend przygotowywania spółek do sukcesji poprzez wykorzystanie nowej instytucji prawnej, jaką jest fundacja rodzinna.
Analiza biznesowa i finansowa spółek rodzinnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie