Czym jest Raport ESG?
Raport ESG (Raport Zrównoważonego Rozwoju) to dokument publikowany przez organizację zawierający wiarygodną i weryfikowalną informację (zmierzone i ujawnione wyniki firmy) na temat kwestii dotyczących środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego. Przygotowanie raportu umożliwia firmie pozyskanie danych i informacji w zakresie ryzyk i szans w obszarze środowiskowym i społecznym oraz przygotowania się do nich. Staje się niezbędnym narzędziem służącym do zarządzania ryzykiem, pozyskiwania inwestorów oraz budowania lojalność wobec marki.
-
Kto musi przygotować raport ESG?
Tworzenie raportu ESG jest obligatoryjne dla firm, które już mają lub w krótce będą miały obowiązek raportowania zgodnie Dyrektywą w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju CSRD oraz z ESRS. Raportowanie ESG stanowi nowy standard raportowania informacji o przedsiębiorstwach, ich rozwoju i ich wpływie na otoczenie.
-
Kiedy tworzyć Raport ESG?
Dyrektywa CSRD oraz Standardy ESRS weszły w życie w styczniu 2023 roku. W Dyrektywie określono jakie organizacje i kiedy rozpoczną swój obowiązek składania Raportów ESG. Aby firmy mogły sprawienie i sukcesem przejść na zrównoważony rozwój należy zacząć działać już dzisiaj.
-
Co zyskasz dzięki Raportowi ESG?
Raport ESG stanowi wiarygodną i weryfikowalną informację na temat kwestii dotyczących ESG: środowiska, społeczeństwa
i ładu korporacyjnego zgodnie ze standardami ESRS. Dzięki Raportowi ESG zyskujesz m.in. możliwość monitorowania sprawozdawanie realizacji celów ESG, zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, wzrost zaufania interesariuszy oraz łatwiejszy dostęp do zielonego finasowania.
RAPORT ESG NIE TYLKO DLA ZOBLIGOWANYCH
- Dla wielu organizacji raportowanie ESG stało się nie tylko standardem zgodnym z europejskimi i krajowymi wymogami legislacyjnymi, ale również działaniem wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom rynku i jego interesariuszy oraz elementem budowania swojej biznesowej wiarygodności.
- Posiadanie Raportu ESG jest wskazane również dla firm, które w najbliższym czasie nie będą podlegały obowiązkowi raportowania, jednak z dużym prawdopodobieństwem, będąc w łańcuchu dostaw swoich klientów, zostaną poproszone o dostarczenie danych i informacji, do Raportów ESG swoich kontrahentów.
- Raport ESG przyniesie korzyść każdej organizacji, która chce się rozwijać w zrównoważony sposób i podejmować świadome decyzje mające pozytywny wpływ na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny i móc monitorować swój progres w aspekcie zrównoważonego rozwoju.
- Małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie mają obowiązku raportowania, ale chciałby przygotować Raport ESG mogą skorzystać z uproszczonych dobrowolnych wytyczne i standardów dla nienotowanych MŚP – VSME, które zapewniają spełnienie minimum informacyjnego dla instytucji finansowych i dużych kontrahentów w łańcuchu wartości.
Zakres wsparcia
- Analiza luki ESG
Badanie wstępne i ocena aktualnego statusu działań, procesorów i procedur, polityk czy inwestycji w organizacji, które mają wpływ na obszary zrównoważonego rozwoju oraz porównanie statusu z aktualnie obowiązującymi wymogami w obszarze ESG.
- Analiza podwójnej istotności
Badanie wpływu działalności przedsiębiorstwa na środowisko i społeczeństwo oraz wpływ trendów społecznych i kwestii środowiskowych bezpośrednio na działalność jednostki i jej kondycję finansową.
- Ocena ryzyk i szans klimatycznych
Analiza zagrożeń i szans klimatycznych występujące w bliższym i dalszym otoczeniu firmy.
- Liczenie śladu węglowego
Obliczenie śladu węglowego organizacji i produktów.
- Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ)
Rekomendacje w zakresie wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym – GOZ w firmie.
Proces realizacji
- Audyt wewnętrzny
Przeprowadzenie wszystkich niezbędnych badań i analiz.
- Warsztaty analityczne
Przeprowadzone z zespołami Klienta, prowadzone autorskimi metodami dobranymi pod kątem potrzeb i oczekiwań Klienta.
- Przygotowanie draftu raportu i ocena zgodności
Ocena Raportu, pod względem zgodności z europejskimi standardami sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
- Opracowanie ujawnień i dalszych działań
Przygotowanie ostatecznej wersji opisów i wskaźników ujawnień wniosków oraz dalszych działań firmy w postaci Raportu ESG.
Przeprowadzenie wszystkich niezbędnych badań i analiz.
Zobacz wideo: Czym jest ESG i kto pod nie podlega? Przepisy, anegdoty i przykłady
Dlaczego Grant Thornton?
W Grant Thornton posiadamy nie tylko kompetencje w zakresie raportowanie ESG. Posiadamy niezbędną wiedzę i doświadczenie aby wspólnie z Państwem przejść przez ten proces, zaplanować go w sposób efektywny, zwrócić Państwu uwagę na wczesnym etapie na odpowiednie ryzyka i dotrzymać umówionych terminów. Komunikujemy się z Państwem na każdym etapie badania, odpowiednio wcześnie adresując pojawiające się wyzwania.
Łączymy zindywidualizowane podejście do specyfiki działalności Klienta z doświadczeniem w zakresie doboru najbardziej efektywnych metod i narzędzi analitycznych z punktu widzenia oczekiwanych informacji.
-
31 lat
działalności w Polsce
-
1000+
pracowników w 7 biurach
-
2400+
zadowolonych klientów rocznie