Bezpłatny webinar nt. podatku u źródła i cen transferowych - aktualna praktyka i planowane zmiany

13

Czerwca 2023

Wtorek

online

11:00 - 12:15

O webinarze

Na przestrzeni ostatnich lat podatek u źródła (WHT) i ceny transferowe stały się jednymi z najczęściej omawianych zagadnień podatkowych. Jednocześnie ze względu na zmiany w polskich przepisach oraz praktyce ich stosowania pojawiło się wiele wątpliwości dotyczących zasad postępowania w tych obszarach, które idą „ręka w rękę”; organy podatkowe coraz dokładniej weryfikują prawidłowość stosowanych cen transferowych oraz rozliczeń w WHT.

Skutkiem tych i innych działań są rekordowe wpływy z CIT – w 2022 r. podatek ten stanowił już 15,1% wpływów podatkowych, o wartości ok. 70 mld zł; to aż o 33,9% więcej niż rok wcześniej i po raz pierwszy w historii więcej niż wpływy z PIT. Ministerstwo Finansów wie, że aby móc marzyć o utrzymaniu tak wysokich wpływów nie może spoczywać na laurach. Na horyzoncie widać kolejne zmiany, wynikające tym razem z Dyrektywy dotyczącej tzw. shell companies, które mogą znacząco wpłynąć na kwestie dotyczące rozliczeń wewnątrzgrupowych, w tym zasad korzystania z preferencji podatkowych. Dotyczy to zwłaszcza podmiotów holdingowych.

Serdecznie zapraszamy na webinar, podczas którego przedstawimy aktualną praktykę w zakresie cen transferowych i podatku u źródła, a także omówimy zmiany, które mogą wejść w życie w najbliższym czasie.

Prelegenci

Grant Thornton

Krystyna Szydłowska

Dyrektor, Doradca Podatkowy

Grant Thornton

Jacek Lechna

Menedżer, Doradca Podatkowy

Agenda

Podczas webinaru omówimy następujące zagadnienia:

 • 1. Ceny transferowe

   1. Opracowanie dokumentacji cen transferowych za rok 2022 – przypomnienie zakresu obowiązków i terminów związanych z dokumentacją oraz sprawozdawczością cen transferowych
   2. TPR  i Oświadczenie – ważne zmiany
   3. Uproszczenia / ułatwienia
   4. Kwestie praktyczne (np. aktualizacja benchmarków)
 • 2. WHT

   1. Zasady stosowania zwolnień i obniżonych stawek podatku u źródła.
   2. Obecne podejście organów podatkowych względem podatku u źródła.
   3. Specyfika podmiotów holdingowych w podatku u źródła.
   4. Dyrektywa dotycząca shell companies a podatek u źródła

Najczęściej zadawane pytania

 • Po rejestracji na webinar nie otrzymałam/otrzymałem potwierdzenia – jak otrzymać link do webinaru?
  Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego potwierdzenie rejestracji wraz z linkiem do pokoju webinarowego powinno trafić na maila wskazanego w formularzu rejestracyjnym. Jeśli takie potwierdzenie nie dotarło, mogło zatrzymać się na filtrze antyspamowym - czasem maile z platformy Clickmeeting są przez takie filtry blokowane. Drugim powodem może być błędy mail wpisany podczas rejestracji na wydarzenie.
 • Na jakiej platformie odbywa się webinar i jak dołączyć do webinarium?
  Wydarzenie odbędzie się na platformie ClickMeeting. Nie jest konieczne instalowanie specjalnych aplikacji, aby wziąć udział w webinarium. Link do webinarium powinni otrzymać Państwo po rejestracji - wystarczy przed startem webinarium zalogować się do pokoju za pomocą otrzymanego linku.
 • Czy będzie dostępne nagranie ze spotkania?
  Webinar nie będzie nagrywany.

Kontakt w sprawie wydarzeń

Katarzyna Skibińska

Starszy specjalista

Przygotuj się do webinaru
Przeczytaj specjalnie wybrane artykuły, dzieki którym lepiej zrozumiesz poruszane zagadnienia.

W dniu 10 maja 2023 r. Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat dotyczący składania oświadczenia o cenach transferowych za rok 2022. Treść komunikatu wyjaśnia wątpliwości podmiotów powiązanych dotyczące sposobu składania oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych do momentu opublikowania nowego wzoru dokumentu elektronicznego informacji TPR-C oraz TPR-P.

Zasady stosowania podatku u źródła zostały mocno skomplikowane z początkiem 2019 r., nałożeniem na płatników wymogu "należytej staranności", zaś od 2022 r. - obowiązku stosowania mechanizmu "pay and refund". Stosowanie zwolnienia z podatku u źródła jest szczególnie trudne w przypadku płatności do podmiotów holdingowych.

Formularz rejestracyjny
13 Czerwca 2023 • 11:00 - 12:15 • online,
Bezpłatny webinar nt. podatku u źródła i cen transferowych - aktualna praktyka i planowane zmiany

Pole obowiązkowe