Miło nam poinformować, że do naszego zespołu dołącza dr Marcin Mrowiec, jeden z najbardziej doświadczonych i uznanych makroekonomistów w Polsce. Będzie wspierał Państwa w wyborze najlepszych dróg rozwoju w otaczającym nas stale zmieniającym się otoczeniu gospodarczym.

Marcin Mrowiec jest doktorem nauk ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, przez większość kariery zawodowej związany z branżą bankową. Ma 20 lat doświadczenia w analizowaniu i prognozowaniu gospodarki, danych makroekonomicznych oraz rynków finansowych. Przez 12 lat był głównym ekonomistą Banku Pekao, gdzie zbudował zespoły analiz makroekonomicznych i rynkowych oraz analiz sektorowych. Wcześniej pracował jako ekonomista w Banku BPH i Bayerische HypoVereinsbank w Monachium.

Tomasz Wróblewski

Partner zarządzający, Grant Thornton

Globalna i polska gospodarka w ostatnich latach doświadczają wstrząsów, jakich większość przedsiębiorców w Polsce jeszcze nie doświadczyła. W tak szybko zmieniającej się rzeczywistości nasi Klienci potrzebują właściwych, wiarygodnych drogowskazów. Dlatego postanowiliśmy ich w tym wesprzeć, rozwijając w ramach naszej firmy funkcję głównego ekonomisty. Jestem przekonany, że Marcin jest w stanie wskazać każdemu przedsiębiorcy dobry kierunek rozwoju i ostrzec przed niebezpieczeństwami.

Marcin Mrowiec jako główny ekonomista (wspólnie z zespołem oraz indywidualnie) wielokrotnie nagradzany był za trafność prognoz makroekonomicznych w najbardziej prestiżowych rankingach analityków makroekonomicznych, m.in. nagrodą Narodowego Banku Polskiego oraz dzienników „Rzeczpospolita”, „Parkiet” i „Pulsu Biznesu”. W ostatnim konkursie „Rzeczpospolitej”, za rok 2022, zajął indywidualnie 4. miejsce w kategorii prognoz EUR/PLN, wyprzedzając 31 zespołów analitycznych.

Marcin Mrowiec

Główny ekonomista, Grant Thornton

Funkcja głównego ekonomisty funkcjonuje na polskim rynku głównie w bankach, jednak duże firmy audytorskie i doradcze również blisko współpracują z przedsiębiorstwami i na co dzień wspierają ich w rozwoju, dlatego kompetencje dobrego łączenia „makroekonomicznych kropek”, a więc odczytywania trendów, szans i zagrożeń w otoczeniu gospodarczym, są niezwykle przydatne w ich pracy. Dlatego cieszę się, że będę mógł wspierać w tym Klientów Grant Thornton, jednej z największych i najszybciej rozwijających się firm audytorsko-doradczych na polskim rynku

Marcin na bieżąco analizuje najważniejsze trendy makroekonomiczne, kształtujące wzrost gospodarczy (m.in. sytuację na rynku pracy, stopę i dynamikę bezrobocia, trendy w inwestycjach) – a także trendy inflacyjne, politykę monetarną oraz sytuację finansów publicznych. Przez całą swoją karierę zawodową jednym z istotnych jego zadań było przekładanie obserwacji makroekonomicznych na prognozy notowań złotego oraz poziom stóp procentowych, i również w tych obszarach będzie aktywnie działał w nowej roli w Grant Thornton.

Prognozy dla polskiej gospodarki na lata 2023-2024

Dr Marcin Mrowiec, Główny ekonomista Grant Thornton

Pobierz

Zobacz wideo:

Marcin Mrowiec głównym ekonomistą Grant Thornton