[Pobierz raport lub przeczytaj poniżej jego streszczenie]
Sezon audytorski 2022 okazał się korzystny dla spółek giełdowych. Ich sprawozdania finansowe były przez biegłych rewidentów ocenione wyjątkowo dobrze. Audytorzy rekordowo rzadko zgłaszali zastrzeżenia do rocznych raportów. „Czystą” opinię, a więc bez żadnych uwag, otrzymało aż 78% spółek notowanych na Rynku Głównym GPW. To o 4 pkt proc. więcej niż przed rokiem i 18 pkt proc. więcej niż przed dwoma laty. Wyraźnie widać, że ryzyko wpływu pandemii na ryzyko finansowe spółek oraz ich zdolność do rzetelnego prezentowania danych finansowych, wygasło, a nowe ryzyko – związane z wojną w Ukrainie i wysoką inflacją – jeszcze nie miało wpływu na wyniki audytu.
Co ciekawe, w minionym roku wynagrodzenia audytorów (mimo wysokiej inflacji) wzrosły tylko o 4%, choć objęte badaniem przychody spółek poszły w górę średnio o 17 proc. Oznacza to, że relatywne ceny audytu wręcz spadły – o 11 proc. Warto jednak zauważyć, że ceny audytów przeprowadzonych w zeszłym roku ustalane były w roku poprzednim, w trakcie zawierania umów, a więc przed wybuchem inflacji. Wzrost kosztów audytu dla spółek giełdowych będzie więc widoczny dopiero w przyszłorocznej edycji raportu.
Wykres. Średnie wynagrodzenie audytora spółki notowanej na Rynku Głównym GPW (w tys. zł netto) przypadające na 1 mld zł przychodów spółki
Co istotne, jak pokazujemy w raporcie, koszt audytu jest bardziej uzależniony od wielkości audytora niż wielkości badanej spółki. Cena audytu prowadzonego przez tzw. wielką czwórkę jest około 2-krotnie wyższa niż usługi audytora średniej wielkości (nawet po uwzględnieniu wielkości przychodów spółek). Prawdopodobnie wynika to głównie z różnic w postrzeganiu poszczególnych marek.
Rynek biegłych rewidentów badających sprawozdania finansowe spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie