W związku z kończącym się rokiem obrachunkowym zgromadzenia wspólników wielu firm, które osiągnęły zysk, może podjąć uchwały o wypłatach dywidend. Czasem może wiązać się to z koniecznością nabycia usług doradczych, pocztowych czy usług domów maklerskich.
Większość nabywanych usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Jeśli spółka ponosi je w związku z planowaną wypłatą dywidendy nie będzie mogła skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jaki zawarty jest w fakturach dokumentujących wykonanie tych usług. Uznał tak WSA w Łodzi, w wyroku z 13 marca 2014 r., o sygn. I SA/Łd 97/14.
Sąd podtrzymał w tej mierze niekorzystne dla podatnika stanowisko organów podatkowych.
Zdaniem WSA dywidenda nie ma wpływu (bezpośredniego ani pośredniego) na cenę towaru i świadczonych przez spółkę usług, a tym samym na jej obrót. Skutkiem tego usługi związane z jej wypłatą nie mogą być uznane za wykorzystywane do czynności opodatkowanych.
Sąd wyjaśnił, że wypłata dywidendy nie jest celem prowadzenia działalności gospodarczej, a jedynie formą dystrybucji efektów jej prowadzenia. Wypłata dywidendy nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT, tym samym więc nabycie usług z tym związanych nie daje prawa do odliczenia podatku od towarów i usług.
WSA w Łodzi odmówił prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia usług doradczych w zakresie wypłaty dywidendy, świadczonych przez dom maklerski oraz usług kurierskich i pocztowych. Wyrok nie jest prawomocny.