Obecnie 92 powiaty w Polsce mają w całości status „specjalnych stref”, czyli firmy mogą tam uzyskać wsparcie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji niemal bez wysiłku – wynika z obliczeń Grant Thornton. Na ostatniej aktualizacji parametrów najbardziej skorzystało Podkarpacie.
W 2018 roku weszła w życie reforma powołująca do życia Polską Strefę Inwestycji (PSI). Było to nowe narzędzie wspierające inwestycje przedsiębiorstw działających w Polsce. Wejście do PSI (czyli uzyskanie tzw. decyzji o wsparciu) umożliwia przedsiębiorcom odliczanie części kosztów inwestycji od podatku, czym wydatnie podnosi efektywność tych przedsięwzięć. Jak pokazujemy w najnowszej aktualizacji naszego raportu „Inwestycyjna mapa Polski”, przygotowanego pod patronatem portalu Money.pl, dzięki reformie na terenie dużej części Polski obowiązują już zasady niemal równe z tymi, jakie dotąd obowiązywały jedynie w specjalnych strefach ekonomicznych. Obecnie – po najnowszej corocznej aktualizacji parametrów PSI (dotyczących lokalnej stopy bezrobocia) – aż 92 powiaty (z 380 istniejących w Polsce) to obszary, na których szczególnie łatwo uzyskać wsparcie inwestycji.
Największym wygranym reformy jest województwo podkarpackie – zlokalizowanych jest tu obecnie aż 15 uprzywilejowanych powiatów, w tym 6 z 33 tych uznanych przez nas za strefę najbardziej uprzywilejowaną („strefę niebieską”). Łatwo o wsparcie też w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i lubelskim.
Dla wielu firm to prezent od państwa, który w znaczący sposób może pchnąć ich konkurencyjność do przodu. Ponadto, niewątpliwie w obliczu obecnej sytuacji ekonomicznej wywołanej pandemią SARS-CoV-2, PSI stanowi dodatkową preferencję podatkową dla przedsiębiorców planujących inwestować w dalszy rozwój swojej działalności.
W jakich powiatach szczególnie łatwo o ulgę? Które powiaty zyskały, a które straciły na ostatniej aktualizacji kryteriów? Zapraszamy do zapoznania się z naszym raportem lub sprawdzenia jak sytuacja wygląda w Twoim powiecie w naszym weryfikatorze.