W przypadku sprzedaży na eksport dla zastosowania stawki 0% nie wystarczy, aby nabywcą towaru był podmiot nieposiadający siedziby poza terytorium kraju. Istotne są jeszcze warunki dostawy wskazujące na przemieszczenie towarów – ustalenie miejsca świadczenia dla „dostawy ruchomej”. W efekcie, tylko ta dostawa, do której zostanie przyporządkowany transport, będzie miała charakter międzynarodowy.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 23.07.2014 r. nr ITPP3/443-198/14/AT, stwierdził, że pytająca Spółka nie ma racji twierdząc, że ma prawo do zastosowania stawki 0% z tytułu eksportu pośredniego.
Aby uznać dane czynności za eksport towarów w rozumieniu Ustawy VAT, powinny wystąpić łącznie następujące przesłanki:
- musi mieć miejsce jedna z czynności określonych w przepisach art. 7 ustawy;
- w konsekwencji tej czynności musi nastąpić wywóz towaru z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terytorium Unii Europejskiej przez dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni), lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (eksport pośredni) – art. 2 pkt 8 ustawy;
- wywóz towaru musi być potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych – art. 41 ust. 6 ustawy.
W stanie faktycznym, będącym przedmiotem rozważań fiskusa, Spółka zawarła umowę sprzedaży towarów z nabywcą mającym siedzibę w innym niż Polska państwie członkowskim UE, który dokonuje dalszej odsprzedaży towarów na rzecz podmiotu trzeciego (odbiorca finalny), mającego siedzibę poza terytorium UE. Nabywca nie jest zarejestrowany na potrzeby VAT w Polsce. Towary będące przedmiotem sprzedaży na rzecz nabywcy są wysyłane z Polski bezpośrednio do odbiorcy finalnego (transport poza terytorium UE). Spółka na fakturach na rzecz nabywcy wskazuje warunki dostawy Incoterms FCA. Na warunkach FCA, towary są odbierane bezpośrednio przez nabywcę, bądź za pośrednictwem wynajętej przez nabywcę firmy spedycyjnej (Spółka nie zajmuje się organizacją transportu ani nie ponosi związanych z tym kosztów). Nabywca dokonuje również zgłoszenia wywozu towarów we właściwym urzędzie celnym (na dokumentach celnych nabywca występuje jako eksporter) oraz transportu towarów do granicy UE. Następnie, do miejsca przeznaczenia poza terenem UE, towary transportowane są przez odbiorcę finalnego. Spółka dla udokumentowania wywozu towarów poza terytorium UE posiada kopie wygenerowanych w systemie elektronicznym komunikatów IE-599, otrzymywane od nabywcy.