Wśród wielu przedsiębiorców ulgi stały się codziennością oraz motywatorem do prowadzania działań innowacyjnych.
Harmonijność wdrażania ulg podatkowych
Aby w pełni wykorzystać potencjał ulg, należy rozpoznać momenty oraz zdarzenia gospodarcze, które umożliwiają ich zastosowanie, a także aspekty, które powodują, że ulgi się wykluczają.
Jeśli podatnik prowadzi działalność produkcyjną, przed rozpoczęciem prac powinien zidentyfikować jakiego rodzaju prace będzie wykonywał, standardowy projekt może mieć następuję etapy:
- Określnie problemu do rozwiązania
- Koncepcja/pomysł prowadzenia prac
- Tworzenie podzespołów hardware i software
- Produkcja prototypów
- Wprowadzenie produkt
- Kampania marketingowa
- Sprzedaż
W poszczególnych etapach przebiegu projektu można wdrożyć daną ulgę podatkową. Często możliwe będzie wdrożenie w jednym etapie kilku ulg podatkowych – istotne jest to, aby nie dotyczyły one tego samego wydatku. Innymi słowy, aby ten sam wydatek nie został potraktowany jako koszt kwalifikowany w dwóch różnych ulgach.
Harmonijne wdrożenie ulg, na poszczególnych etapach realizacji projektu, wiąże się z uzyskaniem maksymalnych korzyści podatkowych ze wszystkich ulg. Istotne jest to, aby wdrażając wszystkie ulgi podatkowe nie rozliczyć dwukrotnie tych samych wydatków. W tym celu warto wdrożyć odpowiednią dokumentację.
Google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Kiedy wdrożyć Ulgę Badawczo-Rozwojową?
Działalność badawczo-rozwojowa – oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
- Badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
- Badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
- Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Ulgę B+R najczęściej można wdrożyć w tych fazach projektów, które dotyczą prac koncepcyjnych: np. opracowania nowego produktu, zaprojektowania, stworzenia prototypu, przeprowadzenia testów i prób, wdrożenia do produkcji, opracowania technologii produkcji. Od momentu rozpoczęcia seryjnej produkcji nowego produktu, co do zasady, kończy się moment możliwości zastosowania ulgi B+R.
Kiedy zastosować Ulgę IP Box?
Warunkiem skorzystania z tej ulgi jest prowadzenie przez podatnika prac badawczo-rozwojowych. Ulga ta daje możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodów uzyskanych z wykorzystania wytworzonych lub ulepszonych praw własności intelektualnej w ramach prac badawczo-rozwojowych.
Od momentu rozpoczęcia sprzedaży można zastosować tę ulgę, bowiem w przypadku sprzedaży własności intelektualnej można zastosować preferencyjną stawkę podatkową. Ulga IP Box jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla podatników prowadzących działalność innowacyjną. Pozwala ona na znaczne obniżenie kosztów podatkowych związanych z wytwarzaniem, rozwojem lub ulepszaniem kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Co istotne, do momentu opracowywania własności intelektualnej podatnik może korzystać z ulgi B+R. Natomiast od momentu uzyskiwania przychodów z tytułu tego IP będzie mógł zacząć stosować ulgę IP Box.
Kiedy skorzystać z Ulgi na robotyzację?
Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może odliczyć od podstawy obliczenia podatku kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych.
W przypadku tej ulgi podatnik będzie mógł zacząć z niej korzystać w przypadku, kiedy nabędzie robota przemysłowego (lub poniesie inne wydatki związane z robotyzacją), zatem może być to moment po opracowaniu nowego produktu, kiedy projekt przeszedł do fazy produkcji. Rozpoczęcie produkcji może wiązać się z koniecznością nabycia nowej maszyny, która – jeśli będzie spełniała kryterium robota przemysłowego – będzie mogła zostać rozliczona w ramach ulgi na robotyzację. Istotne jest to, że ulga ta nie wyklucza się z ulgą B+R, bowiem dotyczy innych wydatków, zatem nie dojdzie do podwójnego odliczenia tego samego kosztu.
Kiedy skorzystać z Ulgi na ekspansję/prowzrostowej?
Tak zwana ulga marketingowa, ma za zadanie pobudzić przedsiębiorstwa do poszerzenia zasięgu swojej działalność. Zamiarem ustawodawcy było zwiększenie konkurencyjności oraz atrakcyjności podmiotów polskich.
Odliczeniu (do 1 mln zł) podlegają koszty poniesione na:
- uczestnictwo w targach (organizację miejsca wystawowego, zakup biletów lotniczych dla ciebie i twoich pracowników, zakwaterowanie i wyżywienie dla ciebie i twoich pracowników),
- działania promocyjno-informacyjne (m.in. zakup przestrzeni reklamowych, przygotowanie strony internetowej, publikacje prasowe, broszury, katalogi informacyjne i ulotek, dotyczące produktów),
- dostosowanie opakowań produktów do wymagań kontrahentów,
- przygotowanie dokumentacji umożliwiającej sprzedaż produktów, w szczególności dotyczącej certyfikacji towarów oraz rejestracji znaków towarowych,
- przygotowanie dokumentacji niezbędnej do przystąpienia do przetargu, a także w celu składania ofert innym podmiotom.
Ulgi na innowacje są niewątpliwe atrakcyjna propozycją dla przedsiębiorców, przede wszystkich tych zajmujących się produkcją. Co istotne, ulgi nie wykluczają się nawzajem, a wręcz uzupełniają się – dlatego odpowiednie, harmonijne wdrożenie ich, może przynieść istotne oszczędności podatkowe.
AUTOR: Hubert Cynkier, Doradztwo podatkowe
Cykl ABC ulg podatkowych:
-
- Autorskie prawo do programu komputerowego – ulga B+R, IP Box, 50% KUP
- Badania lub rozwój – warunki do zastosowania ulgi B+R
- Centrum Badawczo Rozwojowe – dodatkowe uprawnienia w uldze B+R
- Działalność twórcza jako warunek do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów
- Etap rozruchu technologicznego w uldze na prototyp
- Fabrycznie nowe środki trwałe w uldze na robotyzację i prototyp
- Gry komputerowe a ulgi podatkowe
- Harmonijność ulg podatkowych
- Innowacyjni pracownicy – możliwość stosowania ulgi B+R w trakcie roku
- Jednostki naukowe w ulgach podatkowych
- Koszty kwalifikowane w ulgach podatkowych
- Leasing środków trwałych w ulgach podatkowych
- Milion złotych dodatkowych kosztów dzięki uldze na ekspansję
- Nexus – wskaźnik w uldze IP Box
- Okresy obowiązywania ulg podatkowych
- Podmioty kwalifikujące się do ulg podatkowych
- Robotyzacja procesów a preferencje podatkowe
- Strata a możliwość skorzystania z ulg podatkowych
- Transformacja ekologiczna a ulgi podatkowe
- Umowa z NCBR a prawo do zastosowania ulg podatkowych
- Własność intelektualna w ulgach podatkowych
- Zeznanie podatkowe – wykazanie ulg