Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich ( Dz. U. Nr 127, poz. 1052) może być sposobem na zatrudnienie praktykanta. Określa ona zasady odbywania praktyki, która ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Umożliwia pracodawcom angażowanie praktykantów na podstawie nowej umowy cywilnoprawnej – umowy o praktykę absolwencką.
Strony umowy o praktykę absolwencką
Podmiotem przyjmującym na praktykę może być osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.
Praktykantem może być osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30 roku życia ( dotyczy też osób, mających świadectwo ukończenia szkoły za granicą, uznane za równorzędne świadectwu polskiemu).
Umowa nie może być zawarta na okres dłuższy niż 3 miesięce. Możliwe jest zawarcie kilku kolejnych umów z praktykantem. Zawarcie kolejnych umów pomiędzy praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę jest możliwe tylko na łączny okres wynoszący 3 miesiące. Praktykant może pozostawać jednocześnie zarejestrowany jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy. Praktykę odbywa się na podstawie pisemnej umowy o praktykę absolwencką.
Umowa powinna określać:
- Rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne;
- Okres odbywania praktyki;
- Tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki;
- Wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma charakter odpłatny.
Sprawdź Outsourcing kadr i płac Grant Thornton
Prawo pracy a praktyki
Do praktyki mają zastosowanie następujące przepisy prawa pracy:
- art. 18 (3a)-18 (3e) KP o zakazie dyskryminacji;
- art. 129 § 1, art. 131 § 1 o dobowym i tygodniowym odpoczynku;
- art. 132 § 1, art. 133 § 1 o okresach odpoczynku;
- art. 134 o minimum 15-minutowej przerwie w pracy;
- art. 151 (7) o porze nocnej.
Praktyka może mieć charakter zarówno odpłatny, jak i nieodpłatny. Jeśli ma charakter odpłatny, wysokość miesięcznego wynagrodzenia nie może przekroczyć dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, a okres wypowiedzenia wynosi 7 dni. Jeśli ma charakter nieodpłatny, może być rozwiązana na piśmie w każdym czasie.
Podmiot przyjmujący na praktyki ma obowiązek zapewnić praktykantowi bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki, w tym odpowiednie środki ochrony indywidualnej.