Prawidłowe sformułowanie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę jest kluczowe w przypadku ewentualnego odwołania się od tej decyzji przez pracownika oraz przy formalno-prawnej ocenie owego zdarzenia przez sąd pracy.
Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym z najczęstszych sposobów rozwiązywania stosunku pracy. To jednostronne oświadczenie woli, które nie wymaga zgody drugiej strony. Staje się skuteczne w chwili, kiedy dotrze do adresata.
Kodeks pracy umożliwia stronom dokonanie wypowiedzenia w przypadku następujących umów:
- na czas nieokreślony,
- na okres próbny,
- na czas określony – pod warunkiem zawarcia umowy na okres dłuższy, niż 6 miesięcy i zamieszczenia w niej zapisu dopuszczającego wypowiedzenie,
- na czas zastępstwa.
Kiedy trzeba uzasadnić
Aby rozwiązanie umowy o pracę mogło być zastosowane, nie jest konieczne spełnienie dodatkowych warunków, poza jednym przypadkiem – wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (uznawanej za dającą największe poczucie trwałości stosunku pracy). W takiej sytuacji ustawodawca wymaga od pracodawcy, by poinformował pracownika o tym, co go skłoniło do podjęcia tak ostatecznej decyzji – czyli by podał uzasadnienie wypowiedzenia. Jeśli pracownik wypowiada taką umowę, nie ma obowiązku podania przyczyny swojej decyzji.
Sprawdź Outsourcing kadr i płac Grant Thornton