Czy uproszczona forma rozliczeń jest faktycznie taka prosta? Czy istnieje narzędzie pozwalające precyzyjnie określić odpowiednią stawkę ryczałtu dla każdego typu działalności gospodarczej?

Od stycznia 2021 roku już niemal wszyscy przedsiębiorcy mogą korzystać z możliwości obniżenia wysokości płaconego podatku dochodowego, dzięki przejściu na podatek ryczałtowy. Nowelizacja ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym znacznie zwiększyła atrakcyjność tej formy rozliczeń z fiskusem. Wszystko za sprawą zmian, które polegały na:

  • poszerzeniu katalogu zawodów uprawnionych do skorzystania z tej formy opodatkowania,
  • zwiększeniu limitu przychodów, którego przekroczenie uniemożliwia skorzystanie z ryczałtu (wzrósł on z 250 tys. euro do 2 mln euro),
  • zwiększeniu limitu uprawniającego do kwartalnych wpłat ryczałtu (limit wzrósł z 25 tys. euro do 200 tys. euro),
  • zwiększeniu liczby stawek ryczałtu, a także obniżeniu niektórych z nich.

Ryczałt w Polskim Ładzie od 2022 roku

Ryczałt, jako forma opodatkowania, może okazać się jeszcze bardziej popularny w przyszłym roku, dzięki zapowiadanej kolejnej obniżce stawek ryczałtowych. Czy dzięki temu więcej podatników uzna taką formę rozliczeń za bardziej atrakcyjną, zwłaszcza w kontekście nadchodzących zmian wynikających z Polskiego Ładu? Oczywiście to, czy przejście na ryczałt jest opłacalne, zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Przed zmianą opodatkowania warto przeprowadzić dokładną kalkulację czy taka forma opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych będzie w danej sytuacji rzeczywiście korzystna.

Ważny fragment

Pamiętaj! Ryczałtowa forma opodatkowania jest przeznaczona wyłącznie dla osób fizycznych, które uzyskują przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna lub spółka jawna).

Masz pytanie lub wątpliwość?

Nasz ekspert Patrycja Grybska jest do Twojej dyspozycji.

Zalety ryczałtu – czym się wyróżnia wśród innych form opodatkowania?

Zdecydowanie dużą zaletą ryczałtu są mniejsze obowiązki ewidencyjne. Podatek jest płacony w oparciu o uzyskane przychody, bez odliczenia kosztów (wyjątkiem są tutaj opłacone składki ZUS), a zatem nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji kosztów, a co ważniejsze, nie ma ryzyka, że koszty mogłyby zostać podważone przez urzędników skarbówki.

Jako, że obowiązki ewidencyjne ryczałtowca są mniej skomplikowane, a księgowość przy tego typu rozliczeniu jest uproszczona, prawdopodobnie zmniejszają się również koszty prowadzenia biznesu i czasochłonność rozliczeń.

Do przejścia na tą formę opodatkowania zachęcają również zdecydowanie niższe stawki podatku, niż przy innych formach opodatkowania. Podstawowa stawka podatku obliczanego na zasadach ogólnych wynosi 17%, zaś od podatku liniowego 19%, natomiast przy ryczałcie najwyższa możliwa stawka to 17%, a najniższa 2%.

Minusy ryczałtu

Każda forma opodatkowania ma swoje plusy i minusy. W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, minusem może być brak możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodów. Jeśli zatem przedsiębiorca ponosi duże koszty, to ryczałt może się okazać dla niego nieopłacalny. Wybór tej formy opodatkowania pozbawia również podatnika możliwości preferencyjnego rozliczania się wspólnie z małżonkiem, a także na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci. W przypadku wyboru tej formy opodatkowania skorzystanie z ulgi prorodzinnej nie jest możliwe.

Ryczałt – jakie zagrożenia?

Wybór stawki opodatkowania w niektórych przypadkach może być problematyczny – ustawa przewiduje kilka stawek podatku, ale bardzo często podatnicy mają wątpliwości co do tego, jaka stawka w ich sytuacji będzie właściwa. W przypadku zastosowania zbyt niskiej stawki podatnik będzie musiał dopłacić do dopłaty, wraz z należnymi odsetkami. Taki problem dotyka między innymi przedsiębiorców z branży informatycznej, którzy coraz częściej zgłaszają się do skarbówki z prośbą o interpretację.

Ważny fragment

UWAGA! Nie zawsze uzyskanie korzystnej interpretacji rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Skorzystaj z naszych usług w zakresie: Outsourcing finansowo-księgowy
Dowiedz się więcej

Przykładem mogą być usługi świadczone przez informatyków, polegające na projektowaniu i rozwoju systemów informatycznych – w tym przypadku właściwą stawką będzie stawka 8,5%, jednak jeżeli świadczone są również usługi związane z oprogramowaniem (chociażby występujące jednorazowo), są one objęte stawką 15%. Prawidłowe określenie rodzaju wykonywanej działalności może w niektórych przypadkach okazać się więc bardzo trudne.

Wątpliwości powstają również przy usługach doradztwa – ważne jest określenie, czy doradztwo nie jest wykonywane w ramach wolnego zawodu.

Obecnie nie istnieje narzędzie, pozwalające precyzyjnie określić odpowiednią stawkę podatku dla danego rodzaju usługi, które zminimalizowałoby ryzyko wyboru niewłaściwej stawki, a tym samym zapłaty niewłaściwej kwoty podatku dochodowego i wynikających z tego konsekwencji.

W przypadku wątpliwości z wyborem stawki ryczałtowej zachęcamy do skorzystania z usług doradców podatkowych Grant Thornton.

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Outsourcing finansowo-księgowy

Skontaktujmy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Skontaktuj się

Patrycja Grybska

Starszy specjalista ds. księgowości

Skontaktuj się

Patrycja Grybska

Starszy specjalista ds. księgowości

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Usługi Grant Thornton z obszaru: Outsourcing finansowo-księgowy

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów