Ministerstwo Finansów opublikowało projekt wprowadzający nową matrycę stawek VAT. Projekt zakłada rewolucyjne zmiany w zakresie sposobu identyfikowania towarów i usług dla celów opodatkowania VAT. Wprowadza odejście od klasyfikowania towarów i usług na podstawie PKWiU 2008 na rzecz Nomenklatury Scalonej (CN) w zakresie towarów oraz PKWiU 2015 w zakresie usług. Nowe przepisy mają wejść w życie częściowo 1 kwietnia 2019 r. , a w większym zakresie 1 stycznia 2020 r.
Projekt ma na celu walkę do dotychczasowymi absurdami w zakresie stawek VAT
Projekt zakłada przyjęcie, co do zasady, jednej stawki podatku dla całego działu CN, czyli wszystkich towarów sklasyfikowanych w danym dziale, np. mięso, produkcja mleczarska, warzywa czy owoce. Nie będzie miało więc znaczenia czy chodzi o owoce cytrusowe czy krajowe, jak to jest w chwili obecnej. To duże uproszczenie dla przedsiębiorców, bo niuanse techniczne, czy drobne różnice w składzie towaru w wielu sytuacjach nie będą mieć znaczenia.
Zmniejszy się liczba pozycji w załącznikach do ustawy, a więc łatwiej będzie znaleźć właściwą informację. Stawką 8% ma być objęte ok 75 pozycji (obecnie 150), a stawką 5% ponad 20 pozycji (dzisiaj 35).
Chociaż mniej pozycji w załączniku do ustawy niekonieczne będzie oznaczać mniej produktów objętych niższymi stawkami, a raczej inny opis danej pozycji. Systematyka klasyfikacji PKWiU oraz kody CN mają inną budową.
VAT na niektóre produkty wzrośnie
Wzrośnie stawka VAT m.in. na soki inne niż tzw. 100%, homary, ośmiornice i inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne oraz przetwory z nich, a także produkty gotowe i dania serwowane w placówkach gastronomicznych, zawierające te produkty.
Przedsiębiorców czeka dodatkowa praca
Największe zmiany czekają więc branże spożywcze i gastronomiczne. Dokładnego przeglądu nowych przepisów powinny dokonać również firmy prowadzące działalność w sektorach objętych odwróconym VAT oraz solidarną odpowiedzialnością gdyż w nowej matrycy niektóre kategorie są szerzej określone i może się okazać, że większą liczbę towarów trzeba będzie objąć mechanizmem odwróconego VAT.
O zamieszaniu w stawkach pisaliśmy w naszym raporcie „Niestrawny VAT na żywność”
Zmiana matrycy stawek VAT to zmiana rewolucyjna. Warto aby przedsiębiorcy nie zwlekali z zapoznaniem się z projektem i z dużym wyprzedzeniem przeanalizowali plany ministerstwa. Aktualnie trwają konsultacje społeczne. To dobry moment, aby zgłosić swoje uwagi lub zastrzeżenia.