23 maja 2017 roku na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji, Minister Rozwoju i Finansów opublikował projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa, którego jednym z założeń jest wprowadzenie obowiązku przekazywania przez podatników dobowych wyciągów z rachunków bankowych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (w skrócie: KAS). W ocenie pomysłodawcy projektu przekazywanie dziennych wyciągów z rachunków bankowych umożliwi organom podatkowym szybką reakcję na niekorzystne zachowania podatników, co w praktyce miałoby doprowadzić do ochrony uczciwych podatników przed nieuczciwymi działaniami ich kontrahentów.
Kogo obejmie obowiązek przekazywania informacji?
Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie gospodarczej będą zobowiązane do przekazywania Szefowi KAS za pomocą środków komunikacji elektronicznej wyciągów z rachunków bankowych w terminie do końca dnia następującego po każdej kolejnej dobie (z wyłączeniem sobót i dni ustawowo wolnych od pracy). Na mocy przepisów zawartych projekcie zmian do ustawy Ordynacja Podatkowa, z obowiązku dobowego raportowania zostały wyłączone jednostki sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych oraz mikro przedsiębiorcy.
Obowiązek przekazywania wyciągów ma być realizowany na dwa sposoby:
- za pośrednictwem banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-rozliczeniowej – w przypadku rachunków prowadzonych przez bank posiadający adres siedziby lub oddziału na obszarze RP lub przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową
- bezpośrednio przez podatnika – w przypadku rachunków prowadzonych przez bank posiadający adres siedziby lub oddziału poza obszarem Polski.
Zakres informacji objętych obowiązkiem przekazywania
Projekt ustawy przewiduje, aby wyciąg bankowy zawierał następujące informacje:
- dane nadawcy i odbiorcy płatniczego (nazwa i adres oraz NIP lub REGON, jeśli są dostępne);
- numer rachunku nadawcy i rachunku obcego;
- datę i czas obciążenia rachunku nadawcy lub datę i czas dokonania wpłaty gotówkowej;
- kwotę i walutę;
- tytuł i opis zlecenia płatniczego;
- saldo rachunku przedsiębiorcy po realizacji zlecenia płatniczego – w przypadku danych przekazywanych przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo – kredytową prowadzącą rachunek przedsiębiorcy;
- informację o numerze rachunku wirtualnego utworzonego w celu identyfikacji masowych płatności, jeżeli zlecenie płatnicze dotyczy uznania takiego rachunku – w przypadku danych przekazywanych przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo – kredytową prowadzącą uznawany rachunek przedsiębiorcy.
Sprawdź Outsourcing finansowo-księgowy Grant Thornton