Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, poszerzeniu uległ katalog warunków pozwalających na uzyskanie zwrotu VAT w 25-dniowym terminie. W dalszym ciągu termin podstawowego zwrotu VAT będzie wynosił 60 dni, termin skrócony 25 dni, a termin wydłużony 180 dni.
Co się zmieniło od 2017 roku
Jak wynika z nowej ustawy, otrzymanie zwrotu VAT w skróconym terminie zostało ograniczone między innymi obowiązkiem dokonywania płatności poprzez rachunek bankowy, zmniejszeniem do 3 000 zł kwoty przyspieszonego zwrotu wynikającego z poprzednich okresów rozliczeniowych, czy też uzyskaniem statusu podmiotu zaufanego. Nowe warunki ubiegania się o zwrot w terminie 25 dni mają zastosowanie począwszy od rozliczenia za styczeń/I kwartał 2017 r.
Wszystkie te zmiany zawarte są w nowym brzmieniu art.87 ust.6 ustawy o VAT. I tak od 1 stycznia 2017 r. urząd skarbowy, na wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, jest obowiązany dokonać zwrotu różnicy podatku w terminie 25 dni, w przypadku gdy łącznie spełnione są następujące warunki:
Sprawdź Outsourcing finansowo-księgowy Grant Thornton