Jakie korzyści wynikają z posiadania opinii o stosowaniu preferencji?
Z początkiem 2022 roku zmieniły się przepisy w zakresie obowiązku poboru podatku u źródła. W związku z tą zmianą do polskiego ustawodawstwa wprowadzono mechanizm pay&refund, który w istotny sposób zmienił zasady poboru podatku u źródła.
Zgodnie z nowymi regulacjami, polscy płatnicy dokonujący wypłat z określonych tytułów (stanowiących tzw. dochody pasywne, czyli dywidendy, odsetki, należności licencyjne) na rzecz zagranicznych podmiotów powiązanych po przekroczeniu progu 2 mln zł są zobowiązani co do zasady do pobrania podatku u źródła. Zatem począwszy od 2022 r. zasadą jest obowiązek pobrania podatku od dokonywanych wypłat stanowiących nadwyżkę powyżej limitu.
Niemniej jednak, w drodze wyjątku, płatnik może zastosować zwolnienie od podatku bądź obniżoną stawkę z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w sytuacji, gdy dokonywane wypłaty zostały objęte tzw. opinią o stosowaniu preferencji.
Powyższa opinia może zostać wydana na wniosek podatnika lub płatnika, a dzięki niej płatnik może stosować zwolnienie do dokonywanych wypłat bądź pobierać podatek z zastosowaniem niższej stawki, w tym niezależnie od przekroczenia progu 2m wypłat.
Opinia o stosowaniu preferencji – kiedy obowiązuje i na jak długo jest wydawana?
Pomimo uzyskania opinii o stosowaniu preferencji, warto pamiętać o kilku kwestiach, które zapewnią podatnikom i płatnikom bezpieczeństwo w zakresie rozliczeń podatku u źródła.
Po pierwsze, należy mieć na uwadze, że opinia o stosowaniu preferencji nie jest wydawana bezwarunkowo. W przypadku, gdy już po wydaniu opinii zmienił się stan faktyczny przedstawiony we wniosku, wówczas również opinia nie ma zastosowania. Tym samym, dokonując każdej z wypłat warto zastanowić się i zweryfikować, czy sytuacja opisana w samym wniosku nadal jest aktualna oraz czy warunki do zastosowania preferencji nadal są spełnione.
Po drugie, opinia o stosowaniu preferencji jest ważna przez okres 36 miesięcy od dnia jej wydania. Po upływie tego terminu, aby móc stosować preferencję, należy wystąpić z wnioskiem o wydanie nowej opinii. Biorąc pod uwagę fakt, że przepisy wprowadzające mechanizm pay&refund weszły w życie z początkiem 2022 r. warto przypomnieć, że zbliża się okres upływu ważności takich opinii dla podmiotów, które je pozyskiwały w drugiej połowie 2022 r. Jednocześnie podkreślamy, że organy podatkowe mają 6 miesięcy na wydanie opinii o stosowaniu preferencji i termin ten może zostać wydłużony. W związku z tym, aby móc stosować preferencję, warto z wyprzedzeniem podjąć działania zmierzające do pozyskania opinii na kolejny 36-miesięczny okres.
Po trzecie, istotne znaczenie ma również to, że regulacje w zakresie podatku u źródła zawierają wiele niedookreślonych pojęć, przez co budzą liczne wątpliwości interpretacyjne. Dowodem tego jest trwająca już kilka lat próba opracowania objaśnień podatkowych przez Ministerstwo Finansów, a także liczne (często odmienne) stanowiska sądów administracyjnych i organów podatkowych dotyczące interpretacji tych przepisów. Wobec takiej sytuacji bezpieczne rozliczenie podatku u źródła przez podatników i płatników tego podatku jest dużym wyzwaniem, a z drugiej strony obszar ten cieszy się również zainteresowaniem ze strony organów podatkowych kontrolujących rozliczenie podatku. Stąd pozyskanie opinii o stosowaniu preferencji może stanowić pożądane rozwiązanie zabezpieczające rozliczenie stron transakcji.
Opinia o stosowaniu preferencji jest w naszej ocenie najlepszym sposobem umożliwiającym dokonywania wypłat należności bez obowiązku pobrania podatku u źródła, bądź pobrania podatku u źródła z zastosowaniem obniżonej stawki. Niemniej jednak pamiętać należy, że opinia ta nie jest wydawana na czas nieokreślony. Ponadto dokonując wypłat w okresie jej obowiązywania należy weryfikować, czy nie zmieniły się okoliczności realizowanych wypłat w sposób, który mógłby wpłynąć na ważność opinii.
Dowiedz się więcej:
- Podatek u źródła – jak dochować należytej staranności i przygotować procedurę WHT?
- Podatek u źródła – jakie należności podlegają WHT?
- Podatek u źródła – obowiązki w przypadku należności powyżej 2 mln PLN
- Podatek u źródła – pojęcie beneficjenta rzeczywistego
- Znaczący wzrost liczby kontroli w zakresie podatku u źródła (WHT)