Już za niecały miesiąc – 27 lutego – mali i średni przedsiębiorcy będą musieli przekazać fiskusowi ewidencje zakupu i sprzedaży VAT w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_VAT). To ostatni dzwonek, aby mogli się przygotować do pierwszej przesyłki plików.
Co się odwlecze to nie uciecze
Regulacje dotyczące przekazywania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT zaczęły obowiązywać w połowie 2016 roku. W pierwszej kolejności objęły przedsiębiorców, którzy na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie mogli zdefiniować się jako mikro, mali albo średni. W konsekwencji ich właściwym statusem był status „dużego przedsiębiorcy”, w związku z czym 25 sierpnia 2016 roku musieli przesłać pierwsze pliki JPK_VAT.
Nowe regulacje nie objęły przedsiębiorców, których stan zatrudnienia oraz dwa określone parametry finansowe pozwalały na zaklasyfikowanie ich jako mikro, mali bądź średni przedsiębiorcy. Dla tej grupy podatników ustawodawca przewidział odrębne terminy do przekazania pierwszych JPK_VAT. Mali i średni przedsiębiorcy muszą przekazać dane dotyczące stycznia 2017 roku do 25 lutego 2017 roku. Z racji tego, że 25 lutego wypada w sobotę, deadline do złożenia JPK_VAT przypada na poniedziałek – 27 lutego 2017. Z kolei mikroprzedsiębiorcy mogą spać spokojnie jeszcze przez rok, ponieważ oni swoje pierwsze JPK_VAT będą musieli przesłać dopiero 26 lutego 2018 roku.
Ostatni dzwonek
Wielu dużych przedsiębiorców, którzy byli obowiązani do przekazania danych za lipiec 2016 roku w formacie JPK, zostawili związane z tym obowiązki na ostatnią chwilę. Historia lubi się powtarzać, zatem można się spodziewać, że to samo nastąpi w przypadku małych i średnich przedsiębiorców, którzy już za miesiąc muszą przekazać JPK_VAT. Zapewne duża część małych i średnich przedsiębiorców nie jest jeszcze przygotowana do przesłania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w formacie JPK. Uspokajamy – miesiąc to w naszej opinii wystarczająca ilość czasu, aby przygotować się do przesłania pierwszych JPK_VAT.
Określ swój status, sporządź JPK_VAT – zrób to sam!
W pierwszej kolejności należy upewnić się, jaki status – zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – posiada nasza firma. Przepisy definiujące status przedsiębiorcy nie należą do najłatwiejszych, czego dowodem są publikowane wyjaśnienia MF, które mają na celu pomóc podatnikom określić swój status dla potrzeb JPK.
W przypadku wątpliwości, zachęcamy do skorzystania z naszego WERYFIKATORA lub kontaktu z nami:
Sprawdź Jednolity Plik Kontrolny (JPK) Grant Thornton