Kogo dotyczy płaca minimalna
Płaca minimalna dotyczy w szczególności pracowników, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Przepisy te nie dotyczą osób, które wykonują czynności na podstawie umów cywilnoprawnych, do których odnosi się minimalna stawka godzinowa.
Warto zwrócić uwagę przy naliczaniu płac w drugiej połowie roku. Warto pomyśleć także o zawarciu odpowiednich aneksów do umów, jeżeli stawki wskazane w tych umowach są niższe niż przewidziane w obowiązujących obecnie przepisach w zakresie płac minimalnych. Dotyczy to umów, w których wynagrodzenie zostało określone kwotowo. Jeżeli w umowach wynagrodzenie zostało ustalone opisowo, jako wynagrodzenie odpowiadające wynagrodzeniu minimalnemu zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawieranie porozumień zmieniających nie będzie konieczne, należy tylko pamiętać o odpowiednim podwyższeniu wynagrodzeni do kwot co najmniej minimalnych.
Co oznacza dla pracodawców wzrost płacy minimalnej
Podwyżka płacy minimalnej oznacza także wzrost kosztów pracodawcy wynikających z innych przepisów prawa pracy, m.in. wzrost wysokości: dodatku z tytułu pracy w porze nocnej (dodatek ten bowiem jest obliczany jako 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów), wynagrodzenia przestojowego, minimalnego odszkodowania z tytułu mobbingu. minimalnego odszkodowanie w przypadku naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu, a także wzrost minimalnej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego do 3 106,44 zł.