Czy pracowniczy pączek może zostać opodatkowany? Okazuje się, że forma przekazania pączków pracownikom ma kluczowe znaczenie – inaczej jest, gdy pracownicy dostaną indywidualne paczki z pączkami, a inaczej gdy we wspólnej przestrzeni biurowej będą się mogli nimi częstować.
Co do zasady świadczenia nieodpłatne przekazywane pracownikom są uznawane za źródło ich przychodów, i jako takie w większości przypadków wymagają naliczenia podatku dochodowego i potrącenia go z wynagrodzenia (podatek płaci się od wartości świadczeń). W wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13) zostały zdefiniowane kryteria, które muszą zostać spełnione, aby móc zakwalifikować świadczenie przekazane pracownikowi jako jego przychód (chodzi tu o kategorię „inne nieodpłatne świadczenia”) – są to takie świadczenia, które:
- zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
- zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
- korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).
Pączki zbiorowe? Nie naliczamy podatku!
Jeśli pracodawca nie ma możliwości stwierdzenia ile pączków zjedli poszczególni pracownicy, nie może tym samym określić wartości indywidualnych świadczeń przekazanych na ich rzecz, a tym samym i wartości przychodu podlegającego opodatkowaniu przypadającego na konkretne osoby. A zatem, jeśli świadczenia nie da się zindywidualizować, nie zostają spełnione przesłanki wspomniane w ww. wyroku TK i nie zachodzi konieczność naliczenia i potrącenia podatku dochodowego. Takie podejście potwierdzają także sądy administracyjne (por. wyrok NSA z 17 maja 2017 r. sygn. II FSK 1132/15 oraz wyrok WSA w Warszawie z 18 grudnia 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 920/14).
Indywidualna paczka z pączkami – czy podatek jest zawsze nieunikniony?
Ważny fragment
Każdy prezent, który pracownik otrzymuje od pracodawcy, jest dla niego świadczeniem w naturze i stanowi przychód ze stosunku pracy – takie stanowisko utrzymują organy podatkowe. Jednak kluczowe znaczenie dla ustalenia czy powstaje w związku z tym obowiązek podatkowy, ma źródło finansowania przekazywanych pracownikom upominków. Inaczej ma się sytuacja w przypadku sfinansowania prezentu ze środków obrotowych firmy, a inaczej ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS).