W odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe w sektorze OZE, wielu przedsiębiorców decyduje się na reorganizację swojej działalności. W przypadku połączenia spółek z tej branży, zachowanie ciągłości działalności wymaga niekiedy podjęcia dodatkowych działań przez łączące się spółki.
Zasada sukcesji uniwersalnej w procesie połączenia spółek
W procesie połączenia obowiązuje zasada sukcesji uniwersalnej, zgodnie z którą spółka przejmująca z dniem połączenia wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Na spółkę przejmująca przechodzą uzyskane przez spółkę przejmowaną zezwolenia, koncesje czy też inne decyzje administracyjne, pod warunkiem, że ustawa szczególna lub decyzja o udzieleniu zezwolenia czy koncesji nie stanowi inaczej.
Z tego względu każdorazowo przed procesem połączenia należy ustalić, czy w odniesieniu do określonej decyzji administracyjnej istnieje konieczność podjęcia dodatkowych działań przed procesem połączenia lub po jego przeprowadzeniu.
Koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej a proces połączenia
Dla działalności podmiotów z branży OZE kluczowa jest koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji OZE.
Ważny fragment
Koncesje na wytwarzanie energii elektrycznej dość często w swojej treści zawierają dodatkowe obowiązki. Jednym z nich, istotnym w przypadku połączenia, jest wymóg zawiadomienia Prezesa URE co najmniej 90 dni przed planowanym połączeniem. Z tego względu warto dokładnie zaplanować przebieg procesu połączenia spółek, aby w odpowiednim momencie dokonać stosownego zgłoszenia do URE.
Po wpisie połączenia, zmiana danych podmiotu wytwarzającego energię elektryczną w instalacji OZE w oparciu o uzyskaną wcześniej koncesję wymaga złożenia wniosku o zmianę koncesji w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia zaistnienia tych zmian. Wniosek o zmianę koncesji jest rozpatrywany przez Prezesa URE, a obowiązek jego złożenia spoczywa na spółce przejmującej. Niedochowanie obowiązku w tym zakresie jest zagrożone karą pieniężną. Należy mieć również na uwadze, że w przypadku łączenia podmiotów Prezes URE ma uprawnienie do zmiany zakresu lub cofnięcia koncesji.
Należy zatem pamiętać, że aby doszło do płynnego przejścia koncesji, spółka przejmująca musi spełniać wymogi konieczne do uzyskania takiej koncesji, np. dysponowanie środkami finansowymi gwarantującymi prawidłowe wykonywanie działalności. Prezes URE może zażądać wyjaśnień od spółki w celu sprawdzenia, czy spółka przejmująca spełnia wymogi niezbędne do posiadania danej koncesji.
Praktyczne aspekty przenoszenia decyzji, koncesji w branży OZE
W przypadku podmiotów z branży OZE, oprócz koncesji wydawanych przez Prezesa URE, spółki przejmowane są często adresatem wielu innych decyzji administracyjnych, np. decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, itd.
Z tego względu przed wdrożeniem procesu połączenia, warto przeanalizować poszczególne decyzje, określić skutki połączenia dla ich obowiązywania i uwzględnić w harmonogramie prac poszczególne obowiązki z tym związane.
Przejście koncesji, zezwoleń lub innych decyzji administracyjnych jest istotnym, ale nie jedynym elementem wymagających uwzględnienia i analizy w procesie połączenia spółek z branży OZE.
AUTOR: Adam Pospieszyński, Junior Associate, Zespół Kancelarii Prawnej Grant Thornton
Sprawdź cykl artykułów „Przekształcenie spółki cywilnej”
- Ile trwa połączenie spółek?
- Połączenie dużych spółek – jakie są główne wyzwania w takim procesie?
- Połączenie spółek – jak wygląda?
- Uproszczone połączenie spółek – jak wygląda w praktyce [Informator]
- Jakie są skutki połączenia spółek dla umów i decyzji administracyjnych?
- Połączenie spółek a nieruchomości rolne
- Subwencje z PFR a procesy przekształcenia, aportu, połączenia i podziału spółek
- Procesy przekształceń, połączeń, podziałów i aportów – kiedy dochodzi do przejścia zakładu pracy?