Treść artykułu

Ogromne pieniądze czekają na polskie firmy. Województwa zamierzają na rozwój lokalnych przedsiębiorstw przeznaczyć z nowej puli funduszy unijnych 10,5 mld EUR – wynika z najnowszej edycji raportu „Purpurowy Kalkulator Grant Thornton”

Wreszcie rusza nowa pula unijnych funduszy, przyznana Polsce na lata 2014-2020. Podobnie jak w poprzednich latach, za wykorzystanie pieniędzy z Unii odpowiadać będą w Polsce w dużej mierze władze lokalne, czyli województwa. Mają one sporą autonomię w tym, co zrobią z powierzonymi im miliardami euro – mogą je przeznaczyć np. na wsparcie swojej kultury, przyrody czy różne formy pomocy dla najbiedniejszych, a mogą też zainwestować je w rozwój lokalnego biznesu. Grant Thornton postanowił sprawdzić, jak poszczególne regiony zamierzają realizować ten trzeci cel, czyli jak będą wspierać szeroko rozumianą przedsiębiorczość.

 

Według obliczeń Grant Thornton, wszystkie 16 województw zamierza na wsparcie biznesu przeznaczyć łącznie 10,5 mld EUR, a więc 33,2 proc. dostępnych im funduszy unijnych. Lokalne władze na rozwój gospodarki zamierzają łącznie przeznaczyć co trzecie euro z Brukseli. To ogromne pieniądze, tym bardziej, że korzystać z nich będą głównie małe i średnie firmy. Przed przedsiębiorcami otwiera się więc ogromna szansa na pozyskanie kapitału na rozwój – zaznacza Jacek Błażejewski, Partner Zarządzający w Grant Thornton, szef Departamentu Doradztwa Europejskiego.

Istnieją jednak znaczące różnice między poszczególnymi województwami. Według obliczeń Grant Thornton, najmocniej swoich przedsiębiorców zamierzają wspierać władze województwa łódzkiego. Na szeroko rozumianą przedsiębiorczość regionu zamierzają przeznaczyć 812,6 mln EUR, a więc 36 proc. całego dostępnego im wsparcia z UE. Najmniej pieniędzy na biznes zamierzają przeznaczyć natomiast władze województwa małopolskiego: 877,3 mln EUR, a więc 30,2 proc. wszystkich dostępnych funduszy.

Odsetek pieniędzy, jakie poszczególne województwa zamierzają w swoich regionalnych programach operacyjnych na lata 2014-2020 przeznaczyć na wsparcie biznesu (w proc. całości wsparcia z UE).

Eksperci Grant Thornton przyjrzeli się też temu, jak poszczególne województwa podchodzą do tematu innowacyjności. Łącznie regiony zamierzają wydać na wsparcie badań i rozwoju 2,38 mld EUR, a więc 7,6 proc. dostępnego wsparcia z Unii, a najbardziej proinnowacyjne jest Mazowsze.

Czytaj więcej w najnowszym wydaniu „Purpurowego Kalkulatora GT”:

Czym jest Purpurowy Kalkulator?

To krótkie, skondensowane analizy poświęcone szeroko rozumianej tematyce gospodarczej. Będziemy pokazywać, jak zmienia się polska gospodarka, jak radzą sobie rodzime firmy i jakie są perspektywy dla koniunktury gospodarczej. Chcemy wychodzić w naszych analizach od własnych, oryginalnych wyliczeń, a następnie opatrywać je komentarzami ekspertów i wnioskami. Zapraszamy do lektury, a także dyskusji na tematy, które poruszam

 

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Najczęściej czytane