Wielu przedsiębiorców posiadających własną bądź leasingowaną flotę samochodową, korzysta z możliwości rozliczania zakupów towarów i usług na stacjach paliw oraz przekazów autostradami za pomocą tzw. kart paliwowych. NSA zanegował jednak możliwość odliczania VAT z tego rodzaju faktur, wskazując, że nie dokumentują one dostaw towarów lecz świadczenie usług finansowych. Problem z odliczeniem VAT mogą mieć przedsiębiorcy bezpośrednio korzystający z kart paliwowych np. BP lub też ci, którzy otrzymują takie karty od swoich leasingodawców.
Korzystanie z kart paliwowych/flotowych jest zjawiskiem bardzo częstym – znaczna liczba przedsiębiorców korzysta z tego rodzaju kart, aby ułatwić sobie zakup towarów i usług związanych z eksploatacją samochodów oraz rozliczanie płatności za autostrady.
W przypadku korzystania z kart paliwowych (np. kart BP) klient podpisuje umowę z wydawcą kart i otrzymuje kartę paliwową/flotową, za pomocą której nabywa na stacjach towary, paliwo, różnego rodzaju usługi, ale nie płaci za nie od razu. Kosztami nabytych na stacjach towarów i usług klient jest obciążany na podstawie zbiorczych faktur otrzymywanych od właściciela kart paliwowych i dopiero wówczas ponosi ciężar finansowy zakupionych na stacjach towarów i usług.
Umowy dotyczące kart paliwowych mają bardzo ciekawą konstrukcję, z której wynika, że nabycie towarów przez klienta jest poprzedzone ich nabyciem przez właściciela kart od stacji paliw, na której klient tankuje paliwo. Klient jest w takim przypadku ostatnim ogniwem w łańcuchu dostaw.
Przyjąć zatem należy, że przy takim ułożeniu stosunków właściciel stacji paliw, czy autostrady dokonuje sprzedaży towaru/usługi właścicielowi karty, a ten odsprzedaje ją klientowi, jako ostatecznemu beneficjentowi. Fizyczna dostawa ma miejsce jeden raz: pomiędzy właścicielem stacji, czy autostrady, jako podmiotem faktycznie wykonującym dostawę, a klientem. Należałoby zatem przyjąć, że w takich sytuacjach dochodzi do typowej dostawy łańcuchowej, a że dostawa jest wykonywana w Polsce, wszystko podlega opodatkowaniu VAT.